Na této stránce najdete chronologicky řazené články představitelů a spolupracovníků CEPu, které vyšly v novinách a časopisech.
Chcete-li vyhledat články ke konkrétním problémům, využijte vyhledávací okénko "vyhledávání na serveru" v levé části této stránky.
předchozí | 3 | následující Jsou zobrazeny články 21-30 z celkových 774
V knižním rozhovoru s Timothym Snyderem nazvaném Intelektuál ve dvacátém století (Prostor 2013) říká britský historik Tony Judt, že "Amerika ze všeho nejvíc potřebuje kritické poučení o vlastních dějinách".
Svět prý čekají epidemie a pandemie, hladomory, stoupající kriminalita, války o vodu i potraviny, ničíme pralesy i biotop, otrávíme se genetickými potravinami, vyčerpáme suroviny i energie a brzy se horkem uškvaříme. Hřímají jako dávní proroci: Odvraťte se od bezuzdného konzumu, zastavme nadprodukci kapitalismu, jinak zahyneme! A za výzvou ke kolektivní střídmosti ukrývají snahu o autoritativní režim na záchranu světa.
Česká republika se stále potýká s následky solární blamáže z roku 2010. Uměle zdeformovaný trh tehdy vytvořil korupční ráj. Reálně v něm vydělalo jen pár prozíravých, či spíš dobře informovaných jedinců. Dodnes nejsou známa jména všech vítězů. Za jejich hříchy platí celé jedno energetické odvětví.
Krize je převlečená příležitost, praví jedno čínské mudrosloví. Její překonání nám umožňuje začít věci dělat jinak, lépe. Na jednání americké administrativy je však vidět, že si to v případě hrozby Islámského státu příliš k srdci nevzala. Místo toho, aby Washington využil situace k tomu, aby uvedl na pravou míru svá spojenectví s autoritářskými režimy v regionu, napravil chyby své zahraniční politiky z minulosti a sjednotil někdejší rivaly tváří v tvář společné hrozbě, rozhodl se pro konzervativní přístup.
Při sledování současné politiky USA mne vzpomínky vracejí hned do prvních let po skončení studené války. V Bílém domě seděl prezident Bush starší a choval se jako typický defenzívní realista. Neusiloval o rozbití tehdy silně otřeseného SSSR, protože upřednostňoval jednání s jedním známým a předvídatelným partnerem před problematickým hledáním způsobů, jak jednat s množstvím předvídatelných nástupnických států.
Pražský primátor Hudeček si to pořádně rozlil u všech mimopražských Čechů a Moravanů. Není divu – jeho výrok patrně vejde do seznamů nesmrtelných citátů v kategorii "pokusy o politickou sebevraždu":
Spor o služební zákon se dnes smrskl na roli politických náměstků. Nikomu moc nevadí, že zavěšením celé státní administrativy pod už tak dost vlivného ministra vnitra se zrodí další superministr, který ještě více oslabí premiéra.
Ekonomický růst a inflace mizí z Evropy. Roste riziko opakování japonského scénáře v evropských kulisách - čeká nás stagnující životní úroveň a hromadící se veřejné dluhy, které bude čím dál obtížnější splácet?
Znepokojivá otázka, zda se kvůli ukrajinské krizi nevrací duch studené války, zaznívá stále častěji. Některé příznaky hluboké krize už tady ostatně jsou: prvním je vzájemné přibližování ozbrojených sil obou stran.
Poslední kolo protiruských sankcí, které vstoupilo v platnost před několik málo dny, vyvolalo živou diskusi. Nehodlám se zabývat problematikou, která k sankcím vedla, to ostatně děláme v IVK již dlouho a intenzivně. Vydali jsme o daném tématu knížku, Václav Klaus a Jiří Weigl se účastnili rozsáhlé polemiky s pány Illarionovem a Roháčem na webu Reflexu a diskutovali u kulatého stolu pořádaného American Institute in Ukraine, který se otázkami ukrajinského konfliktu zabýval.
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024 design, kód: Jan Holpuch nejml. |
RSS 2.0 |