Na této stránce najdete chronologicky řazené články představitelů a spolupracovníků CEPu, které vyšly v novinách a časopisech.
Chcete-li vyhledat články ke konkrétním problémům, využijte vyhledávací okénko "vyhledávání na serveru" v levé části této stránky.
předchozí | 1 | následující Jsou zobrazeny články 1-10 z celkových 774
V uplynulých dnech se některá česká média (zejména Lidové noviny) snaží účelově spojovat Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP), které založil v r. 1998 Václav Klaus, s aktuální kauzou společnosti Via Chem, jejíž představitelé měli podle aktuálních informací manipulovat s insolvenčním řízením či upřednostňovat věřitele. Vzhledem k tomu, že se rovněž uvádí nepravdivé tvrzení o CEPu jako "VIP" klientovi Key Investments, považujeme za nutné se důrazně ohradit a požádat média, která se těmito kauzami chtějí nadále zabývat a při té příležitosti zmiňovat i CEP, aby vzala na vědomí následující fakta.
Každý známe příměr s žábou a teplou vodou: pokud hodíte žábu do vařící vody, okamžitě vyskočí, aby si zachránila život, pokud ji dáte do hrnce s vodou studenou a budete ji postupně ohřívat, žába spolehlivě promešká okamžik, kdy měla z vody vyskočit, uvaří se a zemře.
Během jednoho dne světem otřásly tři kruté teroristické útoky spáchané ve třech světadílech. Jejich společným jmenovatelem je, že bestiálně vraždili ultraradikální sunnité.
V květnu 2015 vyšla v nakladatelství Olympia kniha Václava Junka Nápravník zažitých nepravd (o Václavu Klausovi).
Na prezidenta republiky Miloše Zemana je slyšet chvála, jak svým postojem k co nejrychlejšímu přijetí eura v ČR konečně otevřel tolik potřebnou debatu o přínosech a rizicích společné evropské měny. Nedělní lánská schůzka dokonce vyzněla jako pomyslný start racionální diskuse o důsledcích přijetí eura v ČR. Na chvíli bychom dokonce mohli nabýt pocitu, že konečně zvítězí věcné argumenty a budeme se rozhodovat podle našich skutečných národních zájmů. Kdo si ale pamatuje na způsob nálepkování a ostrakizování těch, kteří si ještě před pár lety dovolili vůči euru kriticky vystupovat, musí podobné volání po diskusi vnímat jako nesmírně pokrytecké.
Poroste-li životní úroveň v Africe a v Asii dosavadním tempem, bude přibývat i potenciálních emigrantů do Evropy. Navzdory růstu životní úrovně ve třetím světě je v Evropě život díky sociálním dávkám a všeobecným podmínkám mnohem lepší a dlouho ještě bude. Jedním řešením ekonomického přistěhovaleckého problému by mohlo být, kdyby Evropa podstatně omezila svůj sociální stát.
Neuplyne téměř dne, abychom nebyli zpraveni o stovkách nešťastníků, kteří zemřeli ve snaze dosáhnout břehů Evropy. Za uplynulý týden připlulo do Itálie jedenáct tisíc běženců. Za minulý rok jen tato jediná země Evropy přijala 170 tisíc uprchlíků a letos to bude podle všeho mnohem víc.
Představitelé České národní banky (ČNB) Tomáš Holub a Petr Král ve svém článku "O deflaci, slevách a odkládání spotřeby" (Holub – Král, 2015) zpochybňují některé mé názory na chování spotřebitelů v podmínkách poklesu cen, které jsem uvedl v aktuálním vydání časopisu Playboy (viz). Můj pohled je jim dokonce "důkazem naprostého nepochopení ekonomie a jasnou ukázkou selhání [mého] ‚selského‘ rozumu".
Česká národní banka neukončí intervence dříve než ve druhé polovině 2016, oznámil guvernér Miroslav Singer. Zároveň dodal, že v případě rizika deflace ČNB dále znehodnotí korunu. Ta reagovala poklesem o téměř dvacet haléřů vůči euru.
Evropany straší deflace. Míra inflace, vyjádřená harmonizovaným, to jest srovnatelným indexem spotřebitelských cen, činila v souhrnu zemí EU28 v roce 2014 už jen 0,6 procenta. Přitom ještě v roce 2013 to bylo 1,5 a v roce 2012 dokonce 2,6 procenta. Takže pokles. Navzdory tomu, že centrální banky evropských zemí pozvolna už téměř vyčerpaly své instrumentální možnosti k zacílení inflace.
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024 design, kód: Jan Holpuch nejml. |
RSS 2.0 |