ENEN CZE
===

články

Jan Kužvart: Obamova promarněná šance

Hospodářské noviny, 15.09.2014

publikováno: 25.09.2014, čteno: 1630×

 

Krize je převlečená příležitost, praví jedno čínské mudrosloví. Její překonání nám umožňuje začít věci dělat jinak, lépe. Na jednání americké administrativy je však vidět, že si to v případě hrozby Islámského státu příliš k srdci nevzala. Místo toho, aby Washington využil situace k tomu, aby uvedl na pravou míru svá spojenectví s autoritářskými režimy v regionu, napravil chyby své zahraniční politiky z minulosti a sjednotil někdejší rivaly tváří v tvář společné hrozbě, rozhodl se pro konzervativní přístup.
Ten, snad až na rozhodnutí zasáhnout i na syrském území, nepřináší nic nového a pouze se snaží o zintenzivnění snah na poli bezpečnostním a humanitárním. Důraz na nasazení větších leteckých sil navíc vede k tomu, že se řešení složitého bezpečnostního a geopolitického problému scvrkává na otázku, zda a kde bombardovat. Ještě se dá akceptovat, že USA hodlají zasáhnout i v Sýrii bez souhlasu tamního režimu. V zemi totiž zuří občanská válka a legitimita vládců Damašku se automaticky nevztahuje na celou zemi. Horší je, že se USA opět rozhodly udělat práci za jiné.
Proč hrozbu Islámského státu primárně neřeší Turecko či Saúdská Arábie? Nejen na to by se měl Washington ptát, když vidí, s jakou vlažností se jeho turečtí a arabští spojenci ujímají míst v jeho "koalici ochotných". Proč je třeba je k tomu přemlouvat, když jim Islámský stát stojí často doslova za humny, a není (zatím) hrozbou pro USA? Proč nejezdí představitelé arabských zemí do Washingtonu žádat o pomoc, ale místo toho musí americký ministr zahraničí objíždět arabské země?
Bílý dům se v současnosti (opět) snaží udělat ze čtverce kruh. Výsledkem může být další americká vojenská kampaň, která odradí od účasti místní aktéry, vytvoří nové nepřátele, odčerpá zdroje a zaplete Spojené státy do dalšího konfliktu, na jehož vzniku mají zásadní podíl, ale jehož skutečné řešení pro ně zatím zůstává příliš hořkou pilulkou.  
 

Jan Kužvart; analytik Asociace pro mezinárodní otázky

VytisknoutVytisknout článek Odeslat článek emailemOdeslat článek emailem

Komentáře k příspěvku

Doposud nebyly vloženy žádné komentáře.

---
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2019
design, kód: Jan Holpuch nejml.
RSS 2.0 RSS ­