Na této stránce najdete chronologicky řazené články představitelů a spolupracovníků CEPu, které vyšly v novinách a časopisech.
Chcete-li vyhledat články ke konkrétním problémům, využijte vyhledávací okénko "vyhledávání na serveru" v levé části této stránky.
předchozí | 2 | následující Jsou zobrazeny články 11-20 z celkových 774
Dramatická situace na Ukrajině zvedla diskusi o dodávkách zbraní ozbrojeným sílám Kyjeva. V éře po studené válce se podobný návrh neobjevil poprvé. Světovou pozornost vyvolal již v létě roku 1999 americký autor Edward N. Luttwak článkem Dejme šanci válce, otištěným v prestižním časopise Foreign Affairs.
Chtěli jste si jet zalyžovat a jste naštvaní, že to až na pár uměle zasněžovaných areálů nejde? Dějí se horší věci! To když se například klimatologové podepíší pod katastrofický scénář, který politikům hraje do karet.
Události v Paříži, ale i boj občanů Západu v řadách Islámského státu by měly vést k diskusi o roli imigrace vzhledem k tzv. sociálnímu státu. Solidarita je křehká věc a je pochybné, jestli současné sociální a zdravotní systémy často neefektivního přerozdělování nebourají důvěru v solidaritu jako takovou.
Pád cen ropy je úžasnou zprávou pro světovou ekonomiku. Propad cen surovin ekonomové považují za tzv. příznivý nabídkový šok, který povzbuzuje ekonomiku. Spotřebitelé se radují z nižších cen, nakupují více. Výrobci se radují z nízkých cen vstupů a vyrábějí více. Ekonomika kvete, ceny jsou nízké.
Plánujete lyžovačku ve Švýcarsku? Rozmyslete si to, nebo si pořádně naládujte prkenici. Poté, co švýcarská centrální banka (SNB) bez varování opustila tři a půl roku trvající obranu kurzu franku, frank skokově posílil.
Pařížský masakr se zvolna stává součástí dějin a dopadl, jak jedině dopadnout mohl: vrazi a pominutí se střílejí ve všech kulturách bez rozdílu. Kontinent však hučí jako úl, na který se nešetrně zaklepalo. Celá událost ukázala na problémy, a je jich celý velký trs, jimiž nikdo nemá v Evropě odvahu se obírat.
Zatímco na rusko-gruzínskou válku reagovala Evropská unie spíše smířlivě, od počátku rusko-ukrajinské krize vystupuje neobvykle bojovně. Až se nabízí otázka, zda se tím nesnaží odvést pozornost od svých vnitřních problémů.
Už to bude 30 let, co se v Ženevě setkali Ronald Reagan a Michail Gorbačov a podepsali společné prohlášení, že jaderná válka nesmí být nikdy rozpoutána a že v ní nemůže být vítězů. Začalo tak nadějné období uvolňování napětí a bezpečnostní spolupráce dvou vojensky nejsilnějších států tehdejšího světa.
Zatímco Federální rezervní systém ukončil kvantitativní uvolňování, Evropská centrální banka začala provádět politiku, která se mu velmi blíží. Šéf ECB Mario Draghi na nedávném setkání evropských bankéřů pronesl plamennou řeč za spuštění programu nákupů vládních dluhopisů, což zvedá pravděpodobnost, že program nákupu dluhopisů bude spuštěn počátkem příštího roku. Máme se radovat, nebo být ostražití?
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024 design, kód: Jan Holpuch nejml. |
RSS 2.0 |