ENEN CZE
===

články

Ivan Brezina: Když tají rampouchy, ale i racionalita

Lidové noviny, 21.02.2015

publikováno: 24.02.2015, čteno: 2365×

 

Chtěli jste si jet zalyžovat a jste naštvaní, že to až na pár uměle zasněžovaných areálů nejde? Dějí se horší věci! To když se například klimatologové podepíší pod katastrofický scénář, který politikům hraje do karet.   
V Česku byl loňský rok nejteplejším v historii měření průměrné teploty na našem území (od roku 1961, tedy za 53 let). Zároveň byl i nejteplejším rokem od začátku každodenního globálního měření (od roku 1880, tedy za 134 let). Děsivé? Vůbec ne. Jak na Neviditelném psu s využitím řady odborných pramenů shrnul Vítězslav Kremlík, rozdíl teplot je tak malý, že se nedá odlišit od statistické chyby. Údajné "rekordy" tedy nelze dokázat. Letošní zima je bez sněhu, ale takových zim už bylo...
A navíc jde jen o úhel pohledu. Že si nezalyžujeme, je sice smutné, ale zase ušetříme za topení. A je to i otázka časové perspektivy. 53 nebo 134 let je jen mrknutím oka, a to jak z hlediska dějin českých, tak i z hlediska dějin světových - a co teprve z hlediska věčnosti. Klima totiž není stabilní, co svět světem stojí. Tak třeba během tzv. středověkého klimatického optima (zhruba mezi lety 800-1350) bylo v Česku asi o 2 °C tepleji než dnes. Zjistil to historický klimatolog Jiří Svoboda, který analyzoval asi 1200 historických pramenů včetně 700 kronik. Tehdejší společnosti to nejen vůbec nevadilo, ale dokonce prosperovala. Teplejší perioda spadá do období budování gotických katedrál.
Mnohem děsivější než nedostatek sněhu je politické zneužití teplotního výkyvu. Podle "prodavačů apokalypsy" to má být první vážnější projev globálního oteplování. Prý je to přírodní "bič boží" - trest za rozmařilost, se kterou lidstvo chrlí do ovzduší skleníkové plyny. A teprve tady to začíná být skutečně vážné. Kvůli teplotní anomálii totiž tají nejen rampouchy, ale i objektivita, racionalita, nezávislost a další odborné ctnosti některých klimatologů. Vědci - slouhové politiků "Vědci v oblasti životního prostředí stále více hledají důkazy, které podporují jejich ideologii, místo aby hledali pravdu," shrnul loni začátkem prosince v The Times prominentní britský vědecký publicista Matt Ridley. Jako jeden z příkladů "předpojatosti a korupce" vědeckého bádání uvedl právě humbuk kolem loňského výkyvu teploty. Světová meteorologická organizace (WMO, což je údajně vědecký orgán) vydala tiskovou zprávu, podle které byl rok 2014 nejteplejším za celé století. "Předpokládaná teplota ale bude jen jednu setinu stupně nad teplotou v roce 2010 a dvě setiny nad teplotou v roce 2005 - zatímco statistická chyba je jedna desetina stupně," píše Ridley. "Skutečný vědec by proto řekl: ,,Letošní rok asi nebude významně teplejší než rok 2010 nebo 2005.‘"
Podle Ridleyho byla tisková zpráva WMO pečlivě načasována - byla zveřejněna jen pár dnů před tím, než v Limě začala konference OSN věnovaná klimatické změně. Vědci z WMO se tedy neváhali zapojit do čistě politické hry, čímž samozřejmě přestali být vědci. A navíc aby to číselně vycházelo, WMO "znovu analyzovala" celkem pět datových teplotních souborů. Česky řečeno přepočítala měření tak, aby vyšel katastrofický scénář, který politici v Limě potřebovali.
Ochlazení je vlastně oteplení? Nebylo to zdaleka poprvé. V roce 2014 byla WMO usvědčena z účelového "dolaďování" datových souborů. Starší teploty "ochlazovala" a novější "ohřívala" tak, aby to potvrzovalo neprokázanou teorii o globálním oteplování, které prý vyvolal člověk. Příkladem je třeba teplotní řada z města Rutherglen v australském svazovém státě Victoria. Původně naměřené ochlazení o 0,35 °C tu bylo změněno na oteplení o 1,73 °C. "Své ideologické předsudky by vědci měli nechávat přede dveřmi laboratoře," shrnuje Ridley.
To všechno tady ale už bylo. Vzpomínáte na aféru Climategate? V listopadu 2009 vyplavaly na světlo světa e-maily, ve kterých se vědci z britské Klimatické výzkumné jednotky radili, jak různými statistickými "triky" zmanipulovat naměřená data. Ta totiž bohužel neprokazovala nárůst globálních teplot, tak jak si představovali.
Že letos není venku bílo, by nás nemělo příliš překvapovat. Ale že se klimatologie nenápadně roztavila v politickou ideologii, je prostě katastrofa.   

Ivan Brezina; ekolog

VytisknoutVytisknout článek Odeslat článek emailemOdeslat článek emailem

Komentáře k příspěvku

Doposud nebyly vloženy žádné komentáře.

---
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024
design, kód: Jan Holpuch nejml.
RSS 2.0 RSS ­