Na této stránce najdete chronologicky řazené články představitelů a spolupracovníků CEPu, které vyšly v novinách a časopisech.
Chcete-li vyhledat články ke konkrétním problémům, využijte vyhledávací okénko "vyhledávání na serveru" v levé části této stránky.
předchozí | 7 | následující Jsou zobrazeny články 61-70 z celkových 774
Film Vlk z Wall Street, jenž má divákům zprostředkovat vhled do světa investorů a velkých peněz, je podobně tendenční a mimo realitu, jako býval pohled komunistické propagandy na Wall Street. Do roka a do dne pryč s vámi, vrahové z Wallstreetu! Ne, vy nebudete vládnout světem, vy nevnutíte nám svůj řád plný hladu, bídy otroctví. Dnes každý dělník dávno ví, že v řadách našich bují síla, ta, jež svět v ráj obrátila!
Ministrem pro vědu má být Pavel Bělobrádek, veterinář a křesťanský politik. Vědu bude tedy řídit někdo, kdo vědě zřejmě nerozumí a jehož hodnoty se nemusí slučovat s činností mnoha výzkumníků, ba dokonce oborů. Bude předseda KDU-ČSL nakloněn třeba výzkumům v oblasti sexuologie, genderu a rovných příležitostí nebo genetiky? Vědci mohou být právem zneklidněni.
Zaplavujeme Evropu solárními panely a větrnými elektrárnami, bohužel většinou vyrobenými mimo EU. Mimořádně draze snižujeme emise CO2, odstavujeme funkční elektrárny, zíráme na nefunkční jednotný trh s elektřinou stejně jako na trh s povolenkami CO2. O investicích do přenosových soustav a propojení trhů, které zvýší bezpečnost a stabilitu, ale na druhou stranu také dále zvýší cenu elektřiny, nemůže být zatím ani řeč.
Vzdor diletantským návrhům strany, která má přímou demokracii na svém štítu, má v současné politické konstelaci zavedení prvků přímé demokracie největší šanci na přijetí od roku 1989. Předložení návrhu ústavního zákona o obecném referendu si dokonce budoucí koalice dala do svých priorit.
V minulém roce to začalo prapodivným jednáním státního zástupce Ištvana a v tomto roce to nese trpké plody. Stejně tak jako jednání politiků, kteří lačni voličských hlasů reagují na každou pitomost voláním po změně zákonného předpisu, či přijímání nového "lepšího" zákona, má citlivý nos na společenskou poptávku státní aparát při rozšiřování svých pravomocí a budování institucí, jejichž existencí zdůvodňuje existenci svoji. Dovolím si níže spojit nespojitelné, přesto má v sobě celkem logickou strukturu.
Byl začátek února roku 1996. Pohřeb prezidentovy manželky Olgy Havlové. Davy lidí čekaly v dlouhé frontě přes celou Malou Stranu, aby mohly postát u rakve. Jeden katolický kněz (ten, co vypadá i mluví jako černokněžník) pak napsal do Lidových novin nadšený článek, že restauratéři a stánkaři, kteří nosili zmrzlým kondolentům zdarma horký čaj, byli vedeni asi úplně jinou neviditelnou rukou než neviditelnou rukou trhu.
Německo se v roce 2011 po fukušimské havárii stalo rozhodnutím svých politiků pokusnou laboratoří vyvíjející bezjadernou a klimaticky šetrnou energetiku. Politika Energiewende, což se překládá jako "energetická revoluce", si vysloužila celosvětovou sledovanost.
Loni zahájené devizové intervence České národní banky (ČNB) k oslabení koruny rozpoutaly bouřlivou diskusi. Děkujme za ni. Konečně se začalo veřejně prát "špinavé prádlo" zestátněných peněz. Stejně jako ve filmu Císařův pekař alchymista předstírá přeměnu švestek ve zlato se slovy "…patláma, patláma, žbrdluch", ČNB slibuje zařídit prosperitu finančními kouzly, anglickými výrazy a barevnými grafy.
Téma, které vyvolal listopadový zásah ČNB, bude s námi ještě dlouho. Úvahy nad ním v žádném případě nekončí. Přesto se mi zdá nezbytné udělat na počátku ledna 2014 ještě dvě krátké poznámky.
Nenávist k politice se rozlézá českou společností. Po posledních volbách se definitivně zabydlela i ve vládě a parlamentu, kde ji nejvýrazněji reprezentuje Andrej Babiš se svým antipolitickým hnutím ANO. Tento vývoj se však ani zdaleka netýká jen domácí politiky, protože podobnou a mnohdy vyhrocenější nenávist vůči politickým elitám a celému systému zastupitelské demokracie bychom našli například ve zdevastovaném Řecku, krizové Itálii, stagnující Francii, rozčarovaném Nizozemsku, blahobytném Norsku nebo společensky rozkolísaných Spojených státech.
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024 design, kód: Jan Holpuch nejml. |
RSS 2.0 |