Na této stránce najdete chronologicky řazené články představitelů a spolupracovníků CEPu, které vyšly v novinách a časopisech.
Chcete-li vyhledat články ke konkrétním problémům, využijte vyhledávací okénko "vyhledávání na serveru" v levé části této stránky.
předchozí | 69 | následující Jsou zobrazeny články 681-690 z celkových 774
H. J. Golden v odpovědi na článek Václava Klause přináší častou, ale ne příliš přesvědčivou kritiku situace na českém kapitálovém trhu v I. polovině 90. let. Teze, že jedinou cestou k záchraně kapitálového trhu v České republice je jeho řádná regulace, je tezí populární, leč povrchní.
Následující text je pohledem mladého ekonoma, který v době kupónové privatizace nedržel žádnou funkci, a necítí proto potřebu obhajovat "své dílo". Jde o názor normálního občana České republiky, který se zúčastnil obou vln kupónové privatizace, na nichž sice příliš nezbohatl, ale rozhodně na nich nezchudl. Investovaná tisícikoruna za kupónovou knížku se bohatě vrátila, a to nejen finančně, ale i kvůli dobrému pocitu účasti na tomto ojedinělém a neopakovatelném projektu.
Kanonáda, která se snesla k návrhu rovné daně, je neuvěřitelná. Informace, že ODS chce zrušit daňové úlevy, je v zásadě správná. Obvinění, že rovná daň zvýhodňuje jen bohaté, je však neopodstatněné. Rovná daň je neutrální koncept, který přistupuje ke všem poplatníkům stejně – ať jsou bohatí nebo chudí.
Ačkoli stav životního prostředí v ČR se dvanáct let od listopadu pronikavě zlepšil, stále existují nespokojenci, kteří straší "ekologickou krizí", kritizují konzumní způsob života a volají po omezení ekonomické činnosti člověka v zájmu "záchrany přírody". Lze tyto obavy ospravedlnit vědeckým poznáním, nebo jde o svéráznou a někdy nebezpečnou politickou ideologii?
Zdeněk Tůma si vysloužil kritiku vlády ještě než byl oficiálně jmenován do funkce guvernéra, když naznačil možnost zvýšení úrokových sazeb, pakliže bude pokračovat ekonomický růst. Přes své kontroverzní prohlášení byl prezidentem do čela České národní banky jmenován.
Koruna trvale posiluje. Zlevňuje pro nás zahraniční dovolená, zahraniční zboží a zahraniční investiční příležitosti. Zdražují naše služby pro cizí turisty, naše zboží nabízené na cizích trzích a české investiční příležitosti pro cizí investory.
Běžný občan EU příliš nechápal, proč by měl přijít o svoji národní měnu a zvykat si na celoevropské euro. V masivní kampani proto EU zdůrazňovala, že hlavní výhoda eura bude spočívat v úspoře za poplatky při výměně jedné měny za druhou.
Odmítnout je třeba rovněž tvrzení, že zavedení rovné daně by mělo pro určité skupiny občanů velmi negativní sociální důsledky. Představa, že daňový systém má být současně nástrojem sociální politiky, je nesprávná. Pokud má být efektivní a funkční, musí být jednoduchý, jasný a spravedlivý vzhledem k účelu, jaké potřeby společnosti financuje.
Představy, že dnes je možné a pro kohokoliv prospěšné pokoušet se změnit politickým nátlakem na slabší sousedy ve střední Evropě výsledky druhé světové války, ohrožují vznešené ideje evropské integrace více, než si většina evropské veřejnosti dnes připouští. Proto je stále znovu obnovovaná debata o Benešových dekretech velmi významným indikátorem budoucího vývoje Evropy.
Smyslem rovné daně není měnit výši příjmů chudých a bohatých. Smyslem rovné daně je vnést do systému spravedlnost a jednoduchost – a omezit neefektivní přerozdělování, které je ve skutečnosti především přerozdělováním od chudých k chudým a od bohatých k bohatým. Rovná daň díky své jednoduché konstrukci tyto neefektivní přesuny omezuje, a ušetří tak peníze i čas daňovým poplatníkům i státu.
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024 design, kód: Jan Holpuch nejml. |
RSS 2.0 |