ENEN CZE
===

články

články

Na této stránce najdete chronologicky řazené články představitelů a spolupracovníků CEPu, které vyšly v novinách a časopisech.

Chcete-li vyhledat články ke konkrétním problémům, využijte vyhledávací okénko "vyhledávání na serveru" v levé části této stránky.

<- předchozí | 36 | následující -> Jsou zobrazeny články 351-360 z celkových 774

řadit dle data: (0-9) (9-0)

celý text ->Ladislav Tajovský: Systémová nejistota

Lidové noviny, 01.02.2010

celý text ->Tomáš Munzi: Lidská práva a společenská prosperita

Dvacet let po pádu komunismu se v naší zemi napříč společností stále liší názory na to, co je zdrojem ekonomické prosperity a společenské spravedlnosti. S pojmem spravedlnosti se manipuluje už odpradávna a to kupodivu mnohem více v dobách, které jsou všeobecně vnímané za totalitní. Velké společenské změny musely mít vždy nějakou nosnou ideu, díky níž se nová "sociální spravedlnost" vymezila proti starým pořádkům. Jedním z největších historicko-ideologických omylů spočívá v tom, že "sociální spravedlnost" a ekonomický pokrok jde ruku v ruce s množstvím "práv", která jsou lidem deklarována. Je tomu ale skutečně tak?

Euro, 25.01.2010

celý text ->Tomáš Břicháček: Kam dál po Lisabonu?

Lisabonská smlouva vstoupila 1. prosince 2009 v platnost. Završila se tak anabáze, jež se vinula většinou první dekády nového tisíciletí a stála velké množství energie jak propagátory, tak oponenty dalšího prohlubování evropské integrace.

Revue politika 1/2010, 20.01.2010

celý text ->Ladislav Tajovský: Než zapadne západka

O realitě i možných výhledech českých veřejných rozpočtů bylo za poslední rok napsáno a několikrát zopakováno snad vše. Zveřejněná rekordně špatná čísla by tak neměla nikoho příliš překvapit - údiv vzbuzuje snad jen nulová reakce těch, kteří u nás rozhodují o hospodářské politice.

Lidové noviny, 12.01.2010

celý text ->Ivan Brezina: Zelení vyděrači

Těsně před Vánocemi napsal Litoměřický deník o zatčení Lubomíra Studničky ze Společnosti ochránců přírody Litoměřice ( http://www.denik.cz/z_domova/aktivista-ktery-brzdil-stavbu-dalnice-d-je-ve-vazb.html). "Hájíme zájmy přírody, krajiny a životního prostředí", prohlásil před časem Studnička v rozhovoru pro tento list. Teď se ale ukázalo, že hájil hlavně zájmy své kapsy. Policie "ekologa" obvinila z vydírání, jehož princip byl průzračně jednoduchý. Studnička na Litoměřicku blokoval vše, co se dalo. Brzdil záměry soukromých investorů, torpédoval stavbu mostu přes Labe, opožďoval dokončení dálnice D8. Zaklínal se přírodou, ale za stažení žalob a odvolání požadoval "sponzorské dary". Jednomu z vydíraných podnikatelů došla trpělivost. Naoko s "darem" souhlasil, ale informoval policii, která Studničkovi podstrčila označené bankovky.

Lidové noviny, 12.01.2010

celý text ->Robert Holman: Jak zkrotit veřejné finance

Recese odkryla bolestivé místo veřejných financí, které za růstu zůstávalo víceméně skryto: dlouhodobou nerovnováhu, která se projevuje každoročními schodky a která bude až do odstranění dál zvyšovat dluh. Nedejme se ukolébávat, že ten stále dosahuje "pouze" 37 % HDP, zatímco v některých zemích již přesahuje 100 %. Deficit je v našich financích již "zabudován" a dluh bude dál růst. Případná ztráta důvěry investorů může jeho financování dál zdražit. To je problémem i pro centrální banku, protože měnová politika pak není schopna snížit dlouhodobé úrokové sazby a stává se méně účinnou.

Hospodářské noviny, 07.01.2010

celý text ->Gary S. Becker, Steven J. Davis a Kevin M. Murphy: Nejistota a pomalé oživení

Z hlediska snižování výkonu USA nebyla současná Velká krize o mnoho horší než recese v letech 1973-75 a 1981-82. Přesto oživení po poslední recesi začalo mnohem pomaleji. Například reálný HDP se v roce 1983 zvýšil o 7,7 % poté, co v prosinci 1982 dosáhla nezaměstnanost vrcholu na úrovni 10,8 %, zatímco ve třetím čtvrtletí roku 2009 vzrostl HDP meziročně o pouhých 2,2 %. Přestože za čtvrté čtvrtletí budou pravděpodobně k dispozici lepší údaje – zřejmě mnohem lepší – neexistují žádné známky prudkého vymanění se z recese.

Wall Street Journal, 03.01.2010

celý text ->CEP: PF 2010

www.cepin.cz, 23.12.2009

celý text ->Marek Loužek: Summit v Kodani je zbytečný

Klimatická konference OSN v Kodani, kde se bude přijímat nová dohoda o boji proti globálním změnám klimatu, s pompou začala. Je summit v Kodani záchranou lidstva, nebo jeho zkázou? Byla dohoda z Kjóta úspěchem, nebo fiaskem? Jsou změny klimatu reálným jevem, nebo nafouknutou bublinou?

Euro č. 50, 14.12.2009

celý text ->Jan Skopeček: Lisabon naložil Evropě pořádnou cihlu na záda

Slyšeli jste to sami stokrát: Evropská unie má být silný globální hráč. Hezké... Obhájci Lisabonské smlouvy ta slova rádi používali, aby pod jiným jménem prosadili někdejší odmítnutou ústavní smlouvu. Říkali, že jedině tak má Unie šanci uspět v globální konkurenci s ostatními ekonomickými centry, jako jsou USA, Čína a další. Donekonečna byla zmiňována i proslavená věta Henryho Kissingera o tom, že neví, komu volat, chce-li znát názor Evropy...

MF Dnes, 02.12.2009
---
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024
design, kód: Jan Holpuch nejml.
RSS 2.0 RSS ­