ENEN CZE
===

články

články

Na této stránce najdete chronologicky řazené články představitelů a spolupracovníků CEPu, které vyšly v novinách a časopisech.

Chcete-li vyhledat články ke konkrétním problémům, využijte vyhledávací okénko "vyhledávání na serveru" v levé části této stránky.

<- předchozí | 76 | následující -> Jsou zobrazeny články 751-760 z celkových 774

řadit dle data: (0-9) (9-0)

celý text ->Petr Mach: Nová ekonomika nebo nový socialismus?

Někteří pracovníci nových telekomunikačních firem, novináři a fanoušci internetu přišli s termínem "nová ekonomika". Jsou uchváceni novými možnostmi a prožívají velkolepou vizi: Podle nich nové technologie mění staré pořádky a přinášejí zcela nové způsoby života....

MF Dnes, 05.05.2000

celý text ->Petr Mach: Hladomory a svobodný obchod

Afrika se zmítá v chudobě, střídavých hladomorech a kmenovém násilí. Nadvláda se na mnoha územích černé Afriky mění často násilnými převraty. Hospodářství těchto zemí je zaostalé a již tak špatnou situaci dále zhoršují živelné pohromy v podobě sucha nebo záplav. Obyvatelé bohatého Severu, i ti chudší, netrpí hlady a často si mohou dopřát exotické ovoce, cestování a spoustu barevných časopisů, které je lákají ke spotřebě dalšího luxusního zboží. Takový je zjednodušený obrázek dichotomie dnešního světa a hledání příčin této křiklavé rozdílnosti zaměstnává mnohé žurnalisty, sociology či ekonomy.

Respekt, 01.05.2000

celý text ->Petr Mach: Chráníme přírodu?

Předpokládám ale, že kvůli obálce, jejíž výrobní náklady bez vlivu DPH jsou vyšší, se v konečném důsledku spotřebuje také více všech těchto věcí. Tzv. ekologické obálky jsou natolik výrobně náročné, že by bez daňové úlevy v konkurenci s tzv. neekologickými neobstály. Jinak by je nebyl důvod zvýhodňovat. Muselo tedy kvůli nim být vyrobeno v průměru více nafty, elektřiny, uhlí či bagrů, než kolik by jich bylo třeba, kdyby stát nepokřivil cenovou informaci, která normálně vede spotřebitele mimoděk k nákupu produktů s nižšími náklady.

Laissez Faire, 09.04.2000

celý text ->Petr Mach: Množství peněz a devizové rezervy

Centrální banka od května 1997, kdy došlo k měnové krizi, deklaruje režim "řízeného" plovoucího kurzu. V souladu s režimem cílování inflace se snaží kontrolovat vliv změn měnového kurzu na cenovou hladinu, a proto se de facto vrátila k praxi první poloviny devadesátých let a intervencemi proti zhodnocování koruny udržuje kurz koruny na stabilní úrovni. Častá představa o volně plovoucím kurzu je tedy pouhou iluzí.

Hospodářské noviny, 03.03.2000

celý text ->Petr Mach: Občanská společnost - svoboda nebo donucení?

Občanská společnost patří mezi našimi politiky a intelektuály k hojně používaným pojmům. Způsob, jakým se tento pojem používá, svědčí o tom, že se jím většinou myslí něco víc, než pouhé svobodné sdružování jednotlivců do všemožných spolků na základě jejich nejrůznějších společných zájmů a cílů. Pojem občanská společnost se používá jako politický program, v němž hraje klíčovou roli stát. Podle něj má stát napomáhat budování občanské společnosti. Má vytvořit legislativní podmínky pro její rozvoj. Nejde tedy o pasivní roli státu (ustoupit a nechat lidi konat podle jejich vlastního uvážení), ale o roli aktivní (napomáhat a vytvářet podmínky).

Respekt, 20.12.1999

celý text ->Petr Mach: Strana slušnosti nebo zájmová skupina?

Nabídka a poptávka milionů lidí dnes a denně rozhoduje o tom, co se bude vyrábět a co v konkurenci neobstojí a zanikne. Podnikání je velké riziko, ve kterém jste neúprosně konfrontováni s korunovými "hlasy" zákazníků, kteří bez slitování volí levnější a kvalitnější výrobky. Podnikatelé, kteří špatně odhadnou situaci na trhu, jsou nuceni své plány přehodnotit nebo trh opustit a uvolnit místo šikovnějším a prozíravějším. Stalo se to mnohým a na mnohé to ještě čeká.

MF Dnes, 30.11.1999

celý text ->Petr Mach: Kultura si to nezaslouží!

"JSME PRO TRŽNÍ SYSTÉM. Kultura si však nezaslouží, aby se s ní handlovalo na trhu. Ponechání umění napospas trhu by vedlo k zániku mnoha neocenitelných uměleckých projevů a děl. Jistě, jsou produkty kultury, které se na trhu prosadí, ale jejich označení za kulturu je pak diskutabilní.

Laissez Faire, 09.10.1999

celý text ->Petr Mach: Deficit rozpočtu ano, ale rozumně

Brzy se nepochybně rozhoří diskuse o návrhu státního rozpočtu na rok 2000. Lze očekávat, že hlavním předmětem svárů bude existence a velikost navrženého schodku. Zadlužování státu je bezpochyby nezdravá věc - vládní výdaje jsou v takovém případě realizovány na úkor výdajů soukromého sektoru.

Hospodářské noviny, 10.09.1999

celý text ->Petr Mach: Potřebujeme stále nezávislou centrální banku?

Česká národní banka dnes drží devizové rezervy v hodnotě zhruba 12 miliard dolarů jako pozůstatek období režimu fixního kurzu. Současně nemá žádnou politiku zvyšování množství peněz v ekonomice (její současnou politikou je tzv. režim cílování inflace). Pokusím se v tomto článku v širších souvislostech naznačit, jak tyto dvě skutečnosti spolu souvisí, přičemž nebudu hodnotit současnou politiku centrální banky, ale upozorním na obecné souvislosti významu existence devizových rezerv a statutu nezávislosti centrální banky.

Ekonom č.36, 01.09.1999

celý text ->Petr Mach: Jednoprocentní inflace - důvod k radosti?

Rekordně nízká meziroční inflace, kterou v pondělí zveřejnil Český statistický úřad, nabádá k zamyšlení nad souvislostí měnové politiky a celkového nepříznivého stavu české ekonomiky.

Hospodářské noviny, 11.08.1999
---
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024
design, kód: Jan Holpuch nejml.
RSS 2.0 RSS ­