Na této stránce najdete chronologicky řazené články představitelů a spolupracovníků CEPu, které vyšly v novinách a časopisech.
Chcete-li vyhledat články ke konkrétním problémům, využijte vyhledávací okénko "vyhledávání na serveru" v levé části této stránky.
předchozí | 54 | následující Jsou zobrazeny články 531-540 z celkových 774
Evropská unie od svého založení byla vždy kompromisem mezi federálním a mezivládním modelem. Tyto různé tendence přetrvávají až do dnešních dnů. Integrace EU, kterou rozvinuly amsterdamská smlouva, smlouva z Nice i evropská ústava motivuje některé politology k tomu, aby začali používat módního pojmu evropeizace. Je pojem evropeizace oprávněný? Nevystačíme s jednoduchým pojmem evropská integrace či unifikace?
Populární debata o registrovaném partnerství se mylně vnímá jako střet tolerantních a netolerantních. Ve skutečnosti jde o něco úplně jiného. Spor se vede o to, jak velkou moc má mít stát při regulaci intimních vztahů. Řešením není ještě více razítek, povolení či registrací, nýbrž omezování moci byrokratů a úplné stáhnutí se státu z intimní sféry občanů. Nejde o zrušení manželství, nýbrž o návrat k jeho původnímu smyslu.
Premiér Jiří Paroubek v televizní debatě strašil občany, že daňová reforma ODS připraví státní pokladnu o dvě stě miliard korun. Jaká je pravda?
Poslanecká sněmovna v těchto dnech hlasuje o vetu Senátu s cílem definitivně schválit "antidiskriminační zákon". Antidiskriminační zákon ve skutečnosti udělá hříšníky z mnoha normálních lidí. Znamená průlom do našeho právního řádu. Tento zákon a) zakazuje diskriminaci v mnoha soukromoprávních vztazích, což je více než sporné, b) zavádí tzv. pozitivní diskriminaci, což není nic jiného než zavádění diskriminace tam, kde dnes není a c) zavádí v mnoha oblastech podivný princip presumpce viny místo normálního principu presumpce neviny.
Visegradská čtyřka není klasickou mezinárodní organizací jako Evropská unie, Severoatlantická aliance či Světová obchodní organizace. Nemá stálý sekretariát, sídlo a zaměstnance, přesto se stala v 90. letech hýčkaným pojmem a byla vydávána téměř za příklad mezinárodní spolupráce paar excellance. Její narozeniny jsou příležitostí zamyslet se nad povahou a smyslem tohoto seskupení zemí střední Evropy.
Vyvrcholením uplynulého půlroku v EU (kdy jednáním předsedala Velká Británie, tedy její premiér Tony Blair) bylo přijetí návrhu tzv. Finanční perspektivy na léta 2007-2013. Víkend před Vánoci jednalo 25 premiérů o tom, kolik budou členské státy do EU platit příštích sedm let a jak budou shromážděné peníze přerozděleny.
Zákon o registrovaném partnerství prý nikomu neublíží a homosexuály potěší. To je prý dostatečně liberální argument pro jeho podporu. Není. Za prvé není pravda, že zákon nikoho nepoškodí, a za druhé není pravda, že účelem zákonů je někoho potěšit.
Bývalý prezident Václav Havel v reakci na debatu ohledně role nevládních organizací při správě věcí veřejných podotkl, že by mělo být případně zrušeno Centrum pro ekonomiku a politiku, aby neohrožovalo demokracii. Výrok byl zajisté míněn jen jako jakási literární nadsázka. Přesto stojí za to se nad ním zastavit, protože Václav Havel představuje hlavního hlasatele ideálů specifického pojetí občanské společnosti, tedy takové vize uspořádání státu, kde volení politici mají menší moc a větší moc mají nevolené spolky reprezentující dílčí zájmy.
Premiéři 25 zemí Evropské unie se dohodli, kolik bude 450 milionů daňových poplatníků odvádět v letech 2007 až 2013 do společného bruselského rozpočtu a jak se budou tyto peníze rozdělovat...... Celkem příspěvky všech zemí vynesou ročně asi 120 miliard euro, z toho přes 50 miliard půjde na zemědělské dotace, 20 miliard pohltí administrativa a dotace vně unie a 50 miliard půjde na strukturální fondy, z toho polovina pro nové členské země.
Mediální přestřelka mezi kardinálem Vlkem a prezidentem republiky o novelu tzv. církevního zákona znovu nastolila otázku vztahu státu a církví. Že se novela církevního zákona některým představitelům církví nelíbí, je přirozené. Ale tvrzení kardinála, že "nejvyšší ústavní činitel porušuje ústavu", je hodně silná káva....
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024 design, kód: Jan Holpuch nejml. |
RSS 2.0 |