ENEN CZE
===

články

články

Na této stránce najdete chronologicky řazené články představitelů a spolupracovníků CEPu, které vyšly v novinách a časopisech.

Chcete-li vyhledat články ke konkrétním problémům, využijte vyhledávací okénko "vyhledávání na serveru" v levé části této stránky.

<- předchozí | 31 | následující -> Jsou zobrazeny články 301-310 z celkových 774

řadit dle data: (0-9) (9-0)

celý text ->Mojmír Hampl: Chybujeme, a nevíme proč

Jasné odpovědi nejsou. Navíc tak často otevíráme základní otázky, které jsme měli za zodpovězené: Jaké ceny vlastně cílovat? Jak definovat nové cenové indexy? Takové řezání do základů je asi v každém oboru to nejbolestivější. Zkuste se zeptat měnového experta, jak přesně definovat "peníze"? Kde peníze začínají a kde končí? Pro laika bude možná překvapivé, že odpověď vůbec nemusí být jednoznačná.

Hospodářské noviny, 13.12.2010

celý text ->Vladimír Tomšík: Co dříve, inflaci, nebo finanční stabilitu?

Dnes již není pochyb o tom, že centrální banky kromě svého základního cíle, kterým je péče o cenovou stabilitu, musejí dbát i o to, co se dnes shrnuje pod sousloví finanční stabilita. Tento pojem je však poněkud neohraničený a hůře uchopitelný než cenová stabilita měřená vývojem inflace.

Lidové noviny, 11.12.2010

celý text ->Tomáš Břicháček: Bruselské kladivo na kuřáky

Evropská komise se chystá v příštím roce předložit návrhy na poměrně dramatické zostření a rozšíření protikuřácké legislativy EU. Ráda by dosáhla mimo jiné zavedení jednotných krabiček na cigarety s neatraktivním vzhledem, na kterých by zaujímaly většinu prostoru varovné nápisy a odstrašující obrázky. Co je však mnohem závažnější, chtěla by na úrovni EU prosadit zákaz kouření na tzv. veřejných místech, mezi která řadí mimo jiné restaurace, bary či zastávky hromadné dopravy. V dokumentech Komise určených pro veřejné konzultace se také objevila myšlenka na zákaz šňupacího tabáku a dalších menšinových tabákových výrobků. Tyto záměry k nám nejen znovu vrací téma vhodnosti těch či oněch protikuřáckých opatření, rozebírané v rámci naší nedávné vnitrostátní diskuse o zákazu kouření v restauracích, ale přináší i naléhavou otázku, do jaké míry je žádoucí, aby se v této oblasti angažovala Evropská unie, a jak je tomu s její pravomocí k takovým zásahům.

Revue politika 11/2010, 26.11.2010

celý text ->Aleš Michl: Budou bouře

Musíme změnit hluboce zakořeněné očekávání lidí, že jejich příjmy rok co rok rostou. Že výdaje státního rozpočtu stále rostou. Že stát se o ně stará jako strýček. Vytlučme z našich mozků pojem evropský sociální stát. Až dojdou prachy, tak skončí.

MF Dnes, 25.11.2010

celý text ->Ladislav Tajovský: Tajemství irské Odyssey

Když jsem v polovině 90. let cestoval napříč "smaragdovým ostrovem", absolvoval jsem velmi zajímavý rozhovor s jedním echtovním domorodcem. Na dotaz, jak místní snášejí invazi Němců skupujících nemovitosti na nejhezčích místech, s odzbrojujícím klidem odpověděl: "Když chceme jejich peníze, musíme jim prodat i to, co bychom si jinak radši nechali. Třeba nám to jednou prodají zpátky."

Hospodářské noviny, 24.11.2010

celý text ->Pavel Kohout: Jak se tisknou dolary

Mediální událostí prvního listopadového týdne byla nepochybně zpráva o začátku kvantitativního uvolňování v USA. V originále "quantitative easing", a protože jde již o druhou vlnu, používá se zkratka QE2. Ale o co se vůbec jedná?

Lidové noviny, 08.11.2010

celý text ->CEP: Zvýhodněné předplatné na rok 2011

Dovolujeme si Vám nabídnout zvýhodněné předplatné CEPu na rok 2011. Pokud si objednáte předplatné již teď, obdržíte od nás také všechny publikace a newslettery vydané po zbývající dobu roku 2010.

www.cepin.cz, 02.11.2010

celý text ->Miroslav Ševčík: Vysoká spotřební daň škodí rozpočtu

Tržní ekonomika je nejlepším systémem, nikdo nenašel lepší. Tržní ekonomika však musí být postavena na konkurenci a soutěži.

Lidové noviny, 21.10.2010

celý text ->Ladislav Tajovský: Svět, ve kterém nechceme žít

Když Václav Havel opět po roce vítal intelektuální elitu, dalo se čekat, že její tradiční pražská rozprava na téma "Svět, ve kterém chceme žít", bude mít nějaký ten hořký tón: alespoň minimální dávka civilizační skepse - a premisa, že prostředí, v němž žijeme, se zhoršuje - prostě k takovým událostem a lidem tak nějak patří. Škoda, že tak myšlenkově bohaté společenství si někdy vystačí s tak obyčejným klišé.

Hospodářské noviny, 13.10.2010

celý text ->Pavel Páral: Euro v nesnázích

Vidíte, vidíte, já jsem vám to říkal, mohl právem pronášet Václav Klaus na pondělní konferenci pořádané Centrem pro ekonomiku a politiku k tématu potíží společné evropské měny. Je skutečně dnes už nezpochybnitelná pravda, že euro vždy bylo projektem politickým, a nikoli ekonomickým. Evropa opravdu nikdy nebyla optimální měnovou zónou a lze se domnívat, že ani nikdy nebude zónou, v níž by mohla fungovat spolehlivě jedna jediná měna. A je také nesporně pravda, že společná měna v krizi způsobila řadě evropských států více škod, než by vzniklo, pokud by společnou měnu nepoužívaly. Jedna míra košile prostě na každý krk nepadne.

MF Dnes, 29.09.2010
---
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024
design, kód: Jan Holpuch nejml.
RSS 2.0 RSS ­