ENEN CZE
===

články

články

Na této stránce najdete chronologicky řazené články představitelů a spolupracovníků CEPu, které vyšly v novinách a časopisech.

Chcete-li vyhledat články ke konkrétním problémům, využijte vyhledávací okénko "vyhledávání na serveru" v levé části této stránky.

<- předchozí | 30 | následující -> Jsou zobrazeny články 291-300 z celkových 774

řadit dle data: (0-9) (9-0)

celý text ->Jiří Hanzlíček: Emisní povolenky? Odpustky a podvody

Již delší dobu se na stránkách našich i zahraničních medií objevují informace o různých podvodech s emisními povolenkami. Loupeže i daňové podvody za stovky milionů korun se nám zcela logicky nevyhnuly.

Právo, 01.02.2011

celý text ->Aleš Michl: V Davosu poroučejí větru, dešti

Když nejvlivnější lídři světa – jako je ministr financí USA Timothy Geithner, šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet nebo německá kancléřka Angela Merkelová – dorazili na finanční fórum do Davosu, uviděli, jak teprve vypadá pravá krize: ve městě bylo více vojáků než finančníků. Ve vzduchu vrtulníky. Na silnicích obrněné transportéry.

MF Dnes, 28.01.2011

celý text ->Miroslav Macek: Nechme lidem peníze na stáří

Nad kterýmkoliv modelem reformy důchodového systému, včetně toho připravovaného, si vždy kladu otázku, jak bych o jeho kvalitách a stabilitě přesvědčil svého otce, který za svůj život prožil dvě světové války a asi pět měnových reforem. Zda by mi uvěřil, že začne-li v mládí strkat nemalé peníze do důchodového systému, po půl století se dočká pěkného důchodu. Už slyším jeho uštěpačný hlas...

Lidové noviny, 28.01.2011

celý text ->Eva Zamrazilová: Do měnového rozhodování se vrátí faktor peněz

Finanční krize podlomila názor mnoha ekonomů, že stabilita spotřebitelských cen v kombinaci s předvídatelností měnové politiky sníží riziko finanční nestability. Zaměření na pouhou cenovou stabilitu, která je navíc aproximována ukazatelem zachycujícím inflační tlaky v ekonomice neúplně, je totiž pravděpodobně příliš úzké.

Hospodářské noviny, 26.01.2011

celý text ->Petr Havel: Čisté potraviny jsou mýtus

Pokud se spotřebitelé v ČR domnívají, že se jejich organismus mohl poprvé setkat s jedovatými dioxiny prostřednictvím konzumace potenciálně kontaminovaných německých vajec, drůbeže či vepřového masa, žijí v hlubokém omylu. Například i proto, že do naší země s největší pravděpodobností proudily rizikové potraviny již půl roku předtím, než německé kontrolní orgány dioxiny v krmivech pro hospodářská zvířata objevily. To je mimochodem na celé kauze nejzávažnější – totiž snaha příslušných výrobců problém s dioxiny nejen neřešit, ale nadále pokračovat v distribuci rizikových krmiv na trh.

Lidové noviny, 18.01.2011

celý text ->Ladislav Tajovský: Máme se hůř, a nevíme o tom

Většina ekonomů tvrdí, že letošek má být rokem vzestupu cen většiny komodit. Od mědi přes ropu až po základní potraviny. Zatím jsou to jen odhady, dokonce velmi často prognózy těch, kteří budoucí vývoj - řečeno velmi mírně a diplomaticky - zhusta neodhadují úplně přesně.

Hospodářské noviny, 14.01.2011

celý text ->Václav Vlk: Poučení z korupční kauzy

Dne 14. prosince minulého roku se rozvířil skandál známý jako Drobilova kauza. Po uplynutí několika týdnů není na škodu podívat se zpátky na kauzu klidnýma očima a zrekapitulovat si skutečně důležité závěry, které přinesla.

Lidové noviny, 07.01.2011

celý text ->Stanislava Janáčková, Kamil Janáček: Budoucnost eura: Možné scénáře

Eurozóna odpovídána propletenec dlouhodobých vnitřních nerovnováh se současnou dluhovou krizí tím, že vytváří dočasné a chystá i trvalé "záchranné fondy". Jsou určeny pro vlády těch zemí eurozóny, kterým finanční trhy již nechtějí půjčovat za ekonomicky zvládnutelné úrokové sazby. S mechanismem de facto vzájemných finančních transferů (skrytých pod název záruk a půjček, které ovšem budou prakticky nesplatitelné) se počítá i do budoucna. Kromě toho mají být banky jako držitelé vládních dluhopisů přinuceny předem se smířit s možností jejich neúplného splacení. A třetím receptem je vytváření centrálních dozorových institucí pro bankovní a finanční trhy v rámci Evropské unie. Zásadní otázka však zní: mohou připravovaná opatření přispět také k větší vnitřní soudržnosti eurozóny, k tomu, aby v ní znovu nenarůstaly vnitřní nerovnováhy? Na to odpoví až budoucnost.

Euro 1/2011, 03.01.2011

celý text ->CEP: PF 2011

www.cepin.cz, 29.12.2010

celý text ->Ladislav Tajovský: Mýtus o nadřazenosti lékařů

Podivný protest lékařských odborů je možné nahlížet z několika úhlů pohledu. Stranou komentářů zatím většinou zůstává jeden rozměr, který je však pro pochopení širších souvislostí docela zásadní. Diskuse se vede o platech lékařů a obcházení zákoníku práce. V pozadí je ale vždy implicitně přítomné přesvědčení o výjimečnosti lékařského povolání a z něj plynoucí nadřazenosti těch, kteří se rozhodli sloužit blahu národa oděni do bílých plášťů. Kdyby měla být na konci hrozby hromadným exodem ze strany českých lékařů změna v nazírání na tento způsob obživy, pak by šlo asi o výsledek stejně tak nechtěný jako přínosný.

Hospodářské noviny, 22.12.2010
---
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024
design, kód: Jan Holpuch nejml.
RSS 2.0 RSS ­