Na této stránce najdete chronologicky řazené články představitelů a spolupracovníků CEPu, které vyšly v novinách a časopisech.
Chcete-li vyhledat články ke konkrétním problémům, využijte vyhledávací okénko "vyhledávání na serveru" v levé části této stránky.
předchozí | 10 | následující Jsou zobrazeny články 91-100 z celkových 774
Mnoho článků se v současné politicky a ekonomicky pochmurné době snaží nalézat účinné recepty na dlouhodobý ekonomický rozvoj. Vrcholem absurdnosti je však obviňování domácností, že příliš spoří a málo utrácejí; stát prý rozpočtově příliš škrtí ekonomiku a centrální banka nemanipuluje kurzem.
Názory extrémně levicového a navíc zeleného, což je ale vlastně totéž, ideologa (skrývajícího se za profesi sociolog) už dlouhá léta nečtu a nekomentuji. Považuji to za zbytečné a nevěřím, že by to mohlo mít – u něho – nějaký efekt.
Poslední události ve věci trestního stíhání poslanců vypovídají o naší společnosti, o právním vědomí a obecně o naší společnosti více, než jsme dosud byli ochotni připustit. Jde o to, že část společnosti se pevně rozhodla, že bývalí poslanci Tluchoř, Fuksa a Šnajdr se dopustili korupčního jednání, a úkolem politických a státních orgánů je jen potvrdit tento názor, respektive dodat mu formálně jakési právní zdůvodnění.
I když úterní výrok Nejvyššího soudu situaci v naší zemi krátkodobě výrazně změnil, červnový pokus skupiny prokurátorů a policistů kriminalizovat politická jednání a politické dohody by neměli demokraticky uvažující spoluobčané nechat bez odpovědi. A to nejen kvůli tomu, že vedl k pádu vlády. Jeho dlouhodobé dopady jsou totiž daleko závažnější.
Propagandistické zneužívání klíčových dějinných událostí zejména totalitními režimy a jím silně poznamenané, plytce obranné reakce zákonitě vytvářejí bludný kruh pseudoargumentů. Ten účinně zakrývá skutečný smysl dějinných událostí.
V Bruselu probíhá nenápadná válka o budoucnost bankovního sektoru a evropské integrace. Naposledy vyvolal rozruch návrh Evropské komise, aby právě ona měla hlavní slovo v rozhodování, která banka projde restrukturalizací. Konflikt, který tento návrh vyvolal, jasně ukazuje, že krize eurozóny zdaleka není u konce.
Právo uveřejnilo ve středu 10. července neuvěřitelný článek Václava Žáka "Klausova privatizace před soudem", v němž se autor - na počátku 90. let přední politik Občanského hnutí - snaží v kauze Mostecké uhelné nalézt klacek na nenáviděného Václava Klause, s nímž on a jeho druhové z Občanského hnutí před více než dvaceti lety prohráli politický střet o transformaci naší ekonomiky i společnosti.
Centrální bankéři jsou zvláštní živočichové. Kromě mnoha jiných vlastností se to projevuje v jejich tendenci k těsnějšímu uzavírání se ve vlastních profesních "klubech" a v loajalitě, kterou si navzájem i nehledě na hranice projevují. Málokdy tak třeba uslyšíte zástupce jedné centrální banky, jak veřejně hodnotí, komentuje (nebo nedejbože kritizuje) počínání kolegů z centrální banky jiné.
Ve středu večer po rozsáhlých protiprezidentských demonstracích v Káhiře a dalších městech svrhla egyptská armáda prvního demokraticky zvoleného prezidenta země islamistu Muhammada Mursího, pozastavila platnost islamisty prosazené ústavy a vyhlásila jakési přechodné období, kdy má pod vojenským dohledem dojít k tzv. národnímu usmíření.
Athénský seminář není seminář v Athénách, ale pravidelné každoroční setkání bankéřů, finančníků, akademických ekonomů a politiků, které letos již po třicáté páté uspořádal významný světový bankéř (a významný Řek) Minos Zombanakis, který – mimo jiné – před dvěma lety přispěl svým článkem do Festschriftu k mým narozeninám. Je považován za autora myšlenky eurodolarových trhů v 70. letech.
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024 design, kód: Jan Holpuch nejml. |
RSS 2.0 |