ENEN CZE
===

články

články

Na této stránce najdete chronologicky řazené články představitelů a spolupracovníků CEPu, které vyšly v novinách a časopisech.

Chcete-li vyhledat články ke konkrétním problémům, využijte vyhledávací okénko "vyhledávání na serveru" v levé části této stránky.

<- předchozí | 77 | následující -> Jsou zobrazeny články 761-770 z celkových 774

řadit dle data: (0-9) (9-0)

celý text ->Petr Mach: O produkci, penězích a cenách

Výroba a směna patří k základním a nejvšednějším lidským činnostem. Již dávno lidstvo vynalezlo peníze, které směnu usnadňují tím, že umožňují vyjádřit směnné relace pomocí cen mezi všemi možnými statky. Do těchto aktivit jednotlivců - výroby a směny - denodenně vstupuje svými zásahy stát.

Laissez Faire, 09.04.1999

celý text ->Robert L. Kocher: Lze Americe vládnout?

Newyorský guvernér Mario Cuomo přednesl projev označovaný za nejlepší řeč na sjezdu Demokratů v roce 1992. Jeho projev byl rétoricky bezchybný. Obsah řeči samotné byl však patologický a nebezpečný a zároveň charakteristický pro myšlenkovou atmosféru sjezdu.

The Laissez Faire City Times, Vol 3, No 11, 15.03.1999

celý text ->Petr Mach: O spontánním řádu přírodních zákonů

Díky Isaacu Newtonovi víme o fyzikálním principu gravitace. Přírodní síly působí mezi mnoha tělesy navzájem, ovlivňují jejich relativní pohyby. Takže vesmírné procesy nekonečných průběhů explozí a koncentrací hmoty nejsou výsledkem naplánovaným, ale výsledkem spontánního procesu. Rovnováha a stabilita přírodních systémů se zdá být mnohým až neuvěřitelná, že je "snad musel někdo vymyslet a někdo je musí řídit".

Laissez Faire, 09.03.1999

celý text ->Petr Mach: Céčka

Pokud jste také chodili na základní školu v 80. letech, určitě si vzpomenete na "céčka". Byly to malé kousky umělé hmoty ve tvaru "c", které se daly zaklesnout do sebe a spojovat v řetěz, takže jste je mohli snadno přenášet, aniž jste je poztráceli......

Laissez Faire, 09.03.1999

celý text ->Petr Mach: O Jurisdikci

Soudy fungují mnohdy pomalu, armáda má možná bojeschopné jen profesionální jednotky, policie má zastaralé vybavení. Vláda chce zachraňovat soukromé průmyslové podniky. Co má vlastně být úlohou státu a z čeho tato úloha plyne?

Laissez Faire, 09.03.1999

celý text ->Petr Mach: Množství peněz a stav české ekonomiky

Situaci české ekonomiky v současné době charakterizuje pokles reálného produktu, pokles cen a stagnace množství peněz obíhajících v ekonomice. Přednesu názor, že pokles cen i pokles produkce souvisí s vývojem množství peněz, tedy s měnovou politikou České národní banky.

sborník CEPu, 09.01.1999

celý text ->Petr Mach: Občanská společnost - svoboda nebo donucení?

Občanská společnost patří mezi našimi politiky a intelektuály k hojně používaným pojmům. Vznik a používání tohoto pojmu svědčí o tom, že se jím myslí něco víc, než pouhé svobodné sdružování jednotlivců do všemožných spolků na základě jejich nejrůznějších společných zájmů a cílů. Pojem občanská společnost se používá jako politický program, v němž hraje klíčovou roli stát. Podle něj má stát napomáhat budování občanské společnosti.

Laissez Faire, 09.11.1998

celý text ->Petr Mach: Poznámky k rovné dani

Občanská demokratická strana přinesla ve svém volebním programu myšlenku rovné daně (flat tax). Nelze předpokládat, že by tato myšlenka mohla být v krátkém nebo středním období realizována, její přítomnost ve volebním programu hlavní pravicové strany však nabádá k širší diskusi na toto téma

Pravý úhel, 09.10.1998

celý text ->Petr Mach: Konzervativní přístup k systému důchodového zabezpečení

Často se u nás v posledních letech diskutuje o potřebě reformy systému důchodového zabezpečení. Současný systém bývá považován když ne přímo za nemorální, tak za nedokonalý a dlouhodobě neudržitelný. Řada zemí již byla nucena k reformě důchodového systému přistoupit. Na Ministerstvu práce a sociálních věcí a Ministerstvu financí se připravuje systém, který pravděpodobně kombinuje známé přístupy - průběžné financování, regulovaný fond s povinným ukládáním a soukromé spoření s určitou státní podporou.

Pravý úhel, 09.11.1997

celý text ->Petr Mach: Inflace koruny po roce 1989 - monetaristický pohled

Inflace bývá i u nás často zdůvodňována nadměrným růstem mezd, změnami nepřímých daní, zvyšováním cen monopolů, růstem cen surovin, depreciací kurzu či deregulací cen. Chci v tomto článku připomenout klasický a monetaristický pohled na tuto problematiku a zdůraznit úlohu peněz při vzniku inflace.

Pravý úhel, 09.07.1997
---
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024
design, kód: Jan Holpuch nejml.
RSS 2.0 RSS ­