Na této stránce najdete chronologicky řazené články představitelů a spolupracovníků CEPu, které vyšly v novinách a časopisech.
Chcete-li vyhledat články ke konkrétním problémům, využijte vyhledávací okénko "vyhledávání na serveru" v levé části této stránky.
předchozí | 65 | následující Jsou zobrazeny články 641-650 z celkových 774
Když o silvestrovské půlnoci 2001 Němci vítali s novým rokem i novou měnu euro, netušili, že se stanou jeho první obětí.
Viceguvernér ČNB Oldřich Dědek (HN 25.11.02) označil Václava Klause za pomýleného za to, že označil brzký vstup středoevropských zemí do eurozóny za nerozumný.
Veřejné finance na Slovensku trpí podobnými problémy jako v České republice a vyznačují se vysokými deficity a rostoucím veřejným dluhem. Na rozdíl od české vlády je však slovenská vláda, jak napovídá její programové prohlášení, odhodlána některé problémy řešit.
Veřejné finance na Slovensku trpí podobnými problémy jako v České republice a vyznačují se vysokými deficity a rostoucím veřejným dluhem. Na rozdíl od české vlády je však slovenská vláda, jak napovídá její programové prohlášení, odhodlána některé problémy řešit.
Na základě výsledků provedené analýzy lze vážně pochybovat, že v vstup do EU pomůže české ekonomice k rychlejší reálné konvergenci k úrovni zemí západní Evropy.
Tzv. vpuštění soukromého kapitálu do stavby ostravské dálnice D47 v pojetí vlády není nic jiného než další zvýšení zadlužení státu, tedy občanů tohoto státu. A další zvýšení mandatorních výdajů. Vláda hodlá vybrat společnost, která zajistí financování výstavby dálnice ze soukromých zdrojů (prý se uvažuje o izraelské firmě Housing&Construction).
Pravděpodobně v červnu příštího roku nás čeká referendum, ve kterém se budou občané moci vyslovit, zda si přejí či nepřejí, aby Česká republika vstoupila do Evropské unie. Pro zastánce svobody bude přitom podstatné zvážit, zda by vstup vedl ke zvýšení či k omezení svobody.
Rychleji rostoucí ekonomiky eurozóny jako např. Irsko dnes zažívají vyšší inflaci, než měly před zavedením eura, a stagnující ekonomiky jako Německo jsou na pokraji deflace. Kdyby Česká republika používala místo koruny euro, ztratila by ekonomika měnový kurz jako přirozený vyrovnávací činitel toků peněz mezi Českem a zahraničím a množství peněz v ekonomice by se stalo neovladatelnou veličinou. Kdybychom přijali euro dnes, čekala by nás zhruba taková inflace, jaká u nás byla v době pevného svázání kurzu s markou, tj. kolem deseti procent.
Slovenská volební kampaň byla podobně jako volební kampaň na jaře v České republice ovlivněna myšlenkou rovné daně. Slováci mimochodem zvolili pro tento koncept daňové reformy, který je v angličtině znám jako flat tax, stejný název, jaký se vžil v České republice.
V září skončily na Slovensku parlamentní volby sestavením pravicové vlády. V opozici zůstalo HZDS Vladimíra Mečiara, levicově populistický SMER Róberta Fica a Komunistická strana Slovenska. Slovenská volební kampaň byla podobně jako volební kampaň na jaře v České republice ovlivněna myšlenkou rovné daně.
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024 design, kód: Jan Holpuch nejml. |
RSS 2.0 |