Na této stránce najdete chronologicky řazené články představitelů a spolupracovníků CEPu, které vyšly v novinách a časopisech.
Chcete-li vyhledat články ke konkrétním problémům, využijte vyhledávací okénko "vyhledávání na serveru" v levé části této stránky.
předchozí | 4 | následující Jsou zobrazeny články 31-40 z celkových 774
Jedním z projevů a důkazů faktu, že u nás skutečně došlo v posledních měsících ke změně režimu, je návrh Babišova Ministerstva financí začít vybírat "daň z luxusního způsobu života." Návrh nevnímáme jako okrajové opatření, ale jako symptom současné pseudopolitiky a obecně jako opatření dokládající měnící se roli státu ve společnosti. Politika u nás již otevřeně rezignovala na své hlavní téma, kterým je vztah státu a jednotlivce, ochrana jeho svobody a také ochrana trhu a tím i péče o všeobecnou prosperitu.
Tragické okolnosti kolem osudů pětice našich vojáků znovu soustředily pozornost na situaci v Afghánistánu. Probíhá tam nejdelší mise v celých dějinách NATO, která navázala na operaci Trvalá svoboda, druhou bojovou operaci Aliance mimo vlastní území. Ta bohužel dostala už v počátku do vínku zásadní problém, byla pojata jako gigantické sociální inženýrství podle vizí americké administrativy.
Na příští poslanecké schůzi začne další kolo (prozatím) nekonečného seriálu s názvem Zákon o státní službě. Podobně jako tomu u dalších mýdlových oper bývá, i u tohoto postupně zapomínáme, jak to vlastně začalo, jaká herecká sestava stála na počátku a především – jaký smysl celé to pinožení vlastně má. Přesně tak je tomu i nyní.
Chování českých médií připomínajících stoleté výročí atentátu na rakouského následníka trůnu Franze Ferdinanda d’Este, vítané záminky rakouského přímého, v pozadí ale viditelně německého rozpoutání první světové války, se podobalo ideologické agitaci. Bylo patrnou ozvěnou sto let starého rakouského rozhorlení a zloby na bosensko-srbské pachatele a srbské strůjce atentátu. Klíčový fakt, že čin byl výrazem odporu k rakouské okupaci Bosny a Hercegoviny a vůbec agresivní rozpínavosti Rakouska-Uherska na Balkáně, média nápadně ignorovala.
Stupňování ozbrojeného násilí v Iráku znovu otevírá diskusi o smyslu a významu vojenské intervence USA a jejich spojenců v roce 2003 a následující dlouhodobé okupace. Tehdejší britský premiér Tony Blair (1997–2007) i nyní hájí svůj postup. Ten ho ale nakonec stál oslnivou politickou kariéru a nepříjemnosti při autogramiádách jeho knihy, na nichž po něm Britové házeli shnilé ovoce a křičeli, že je lhář.
V kauze Nagyová, největší polistopadové aféře české politiky, padl první trest. Pouhá roční podmínka pro manželku expremiéra a vyvinění ostatních aktérů případu dávají tušit, že celá konstrukce žalobce Ivo Ištvana se hroutí.
Funguje Evropská unie jako motor, nebo brzda hospodářského rozvoje? Jsou evropské dotace zázračným lékem k nastartování ekonomiky, nebo nebezpečným jedem, který pokřivuje tržní prostředí? Jak obstojí česká ekonomika v mezinárodním srovnání? Dohnalijsme vyspělejší západní sousedy, nebo prožíváme stagnaci?
Sociální stát v Česku přispěl k rozpadu rodiny. Jak se postupně zvyšuje podpora rodin s dětmi, tak si matky uvědomují, že víc než manžel je živí sociální úřad. Navíc osamělé matky dosáhnou na vyšší dávky. Patříme mezi země, kde je sociální stát nejvíc přebujelý a kde škodí svým občanům. Důkazů se v poslední době objevilo několik.
Údiv nad výsledky eurovoleb má několik rozměrů. Prakticky všechny od vlivu nikterak úžasné ekonomické situace po celkem přirozenou "ťafku" nabobsky vystupujícím unijním elitám už byly mnohokrát rozebrány a není třeba se k nim vracet.
Tak jak vychází najevo každý den stále nové a nové odporné zločiny vlastizrádného spikleneckého centra bývalého premiéra Petra Nečase, vyvstává potřeba odpovědět si na otázku, kdo jsou ti hrdinové dnešní doby, pracovníci bezpečnostních složek, kteří odhalili toto hnízdo sabotážníků. Dost bylo legrace. Jaké postavení má skutečně mít státní zástupce v systému státní spravedlnosti?
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024 design, kód: Jan Holpuch nejml. |
RSS 2.0 |