Na této stránce najdete chronologicky řazené články představitelů a spolupracovníků CEPu, které vyšly v novinách a časopisech.
Chcete-li vyhledat články ke konkrétním problémům, využijte vyhledávací okénko "vyhledávání na serveru" v levé části této stránky.
předchozí | 29 | následující Jsou zobrazeny články 281-290 z celkových 774
Člověk se stále učí. Takže jsem se až v posledních dnech, a to zcela náhodou, dozvěděl, že existuje "Rada vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost", čítající 29 členů.
Zahoďte noviny a o následujícím prodlouženém víkendu obujte pohorky. Realitu je vždycky nejlepší spatřit na vlastní oči. O Velikonocích navštivte Trojmeznou, Mokrůvku nebo Černohorský prales. Projděte se kolem Plešného jezera, vyšlápněte si k pramenům Vltavy, vylezte na Luzný... To, co spatříte, nebude "velkolepé divadlo přírody", ale hřbitov mrtvých stromů. "Kůrovcová kalamita je už u konce," říkají zastánci přírodních procesů za každou cenu.
Evropská unie se zmítá v čím dál větších problémech. Začíná to připomínat situaci blížícího se zemětřesení, které může, (ale nemusí) vyvolat vlnu tsunami. Ta by pak mohla za jistých okolností smést tu část integračních snah, která je spojena se společnou měnou Euro a společnou měnovou politikou, uplatňovanou v Eurozóně.
Intuitivně je pro většinu lidí pochopitelné, že důchodová reforma by měla směřovat k většímu odstátnění, dobrovolnosti a ekvivalenci. Ne ale pro všechny. Například na nedávném setkání institutu CESTA pronesl bývalý eurokomisař Vladimír Špidla, že důchody jsou buď sociální ochrana, nebo finanční produkt. Mnohé debaty tak jdou často jen po povrchu a skutečný historicko-společenský rozměr problému tím mizí. Není tomu totiž tak. Důchod a stáří nejsou žádnou pojistnou událostí a ani důvodem k tomu, aby byl člověk uzavřen do "ochranné" klece státu. Naopak se má jednat o aktivní a sebevědomé vyvrcholení produktivního úsilí během celého života. To, že tomu tak v západním světě často bohužel není a nebylo, rozhodně není náhoda.
Ústavní soudci usoudili, že mezi nejzákladnější práva v parlamentní demokracii patří právo opozice účastnit se parlamentních procedur i právo blokovat či oddalovat rozhodnutí většiny, jak zdůvodnila rozhodnutí soudu místopředsedkyně Eliška Wagnerová, která byla zpravodajkou k ústavní stížnosti sociálních demokratů. Nic proti tomu. Od toho ústavní soudce máme. A tohle konstatování určitě platí.
Vládní dluhy není nutno platit. Alespoň si to myslí levicové "elity" v některých zemích Evropské unie. Ve Francii vznikla platforma "Manifest zdrcených ekonomů", která se tak zalíbila českým odborářům, že si ji přeložili a dali na své webové stránky. "Manifest" chce k výčtu lidských práv přidat novou položku: právo na život na dluh.
Vlny regulace finančního trhu doposud vždy kopírovaly vlny a hloubky jednotlivých finančních krizí. Samotný, již delší dobu jasně pozorovatelný trend směrem k rozsáhlejší regulaci bývá často zdůvodňován posouváním finančního trhu od volné konkurence k oligopolní struktuře. Nicméně dnešní období doslova překotné tvorby úplně nových regulačních pravidel spíše reflektuje sílu politického volání po přitvrzení regulace než skutečnou potřebu její změny.
Vláda konečně nastínila návrh penzijní reformy. Dlouhá léta je nám různými experty sugerováno, že bez ní česká ekonomika zkolabuje. Kvůli demografickému vývoji je prý současný systém neudržitelný a dnešní třicátníci buď budou mít důchody směšně nízké, nebo se stát, aby měl na penze, bude muset masivně zadlužit. Musíme tedy povinně začít spořit do speciálních fondů, které nám naše peníze zhodnotí. Podle mého názoru je tato "reforma" nejen špatná, ale i nemorální. Ve skutečnosti žádnou nepotřebujeme.
Vládní koalice byla už koncem ledna dohodnutá, že generace 40- si bude muset povinně přesměrovat část odvodů sociálního pojištění na soukromé důchodové účty. Teď mění názor. Přesměrování by nemělo být povinné, ale dobrovolné. Ministr práce Jaromír Drábek přiznává, že kabinet nepřiměly k obratu vrtochy žádné strany, ale vnější okolnosti.
Proč zdražují potraviny? Často diskutované téma, které se týká peněženky každého z nás. Příčin zdražování zemědělských komodit a potravin je nespočet. Podle mého názoru jsou však pouze tři faktory, které lze považovat za hlavní a dlouhodobé, které způsobují neustálé zdražování potravin v posledních několika letech. Je to bohatnutí rozvíjejících se zemí, podpora biopaliv a měnová politika centrálních bank.
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024 design, kód: Jan Holpuch nejml. |
RSS 2.0 |