Na této stránce najdete chronologicky řazené články představitelů a spolupracovníků CEPu, které vyšly v novinách a časopisech.
Chcete-li vyhledat články ke konkrétním problémům, využijte vyhledávací okénko "vyhledávání na serveru" v levé části této stránky.
předchozí | 18 | následující Jsou zobrazeny články 171-180 z celkových 774
Víkendový útok na prezidenta republiky byl doposud komentován a analyzován pouze z bezpečnostního pohledu, z pohledu zvládnutí či nezvládnutí situace ze strany prezidentových ochránců. Do jaké míry prezidentova ochranka selhala, proč nebyl útočník okamžitě zpacifikován a zadržen, jsou jistě relevantní otázky pro vedení policie či ministra vnitra. Přesto bychom se s tímto zúžením víkendové chrastavské události spokojit neměli, protože s sebou nese mnohem vážnější a hlubší společenské aspekty, než si v prvních dnech po útoku leckdo připouští.
S pomalu končící prohibicí můžeme začít počítat zisky a ztráty. Už teď je jisté, že různí lidé dojdou k různým číslům a na základě toho budou na celou metanolovou aféru zcela odlišně nahlížet. A od začátku je jisté, že se nikdy nikdo nedopočítá skutečných dopadů těch několika málo týdnů bez tvrdého alkoholu na pultech na záchranu byť jediného lidského života – jinými slovy, zda limitovaná prohibice k něčemu smysluplného přispěla.
Už více než dvacet mrtvých otrávených metylalkoholem je hrozivé a tragické číslo, které nemůže nechat chladným nikoho včetně naší politické reprezentace. Je ale správná reakce státu v podobě prohibice?
Masová privatizace v první polovině 90. let minulého století je jednoznačně nejúspěšnějším projektem moderního českého státu. Přesto o ní koluje mnoho mýtů, které nejspíše pramení jednak z její nedostatečné znalosti a jednak ze záměrné diskreditace.
Znovu se přesvědčujeme, jak důležitá je v mediálním věku symbolická zkratka. Celé šílenství posledních dnů našlo úžasné slovo, které vytištěno tučnými písmeny zasazuje věci do nového kontextu: prohibice. Dokáže mobilizovat, vyvolává historické asociace, dotýká se kdekoho.
Ministr zdravotnictví při vyhlášení prohibice zmínil, že chce zabránit dalším úmrtím. Ale ekonomové jsou bezcitní a ptají se: vyplatí se bránit dalším otravám tímto způsobem? Nevyplatí se náhodou nechat lidi umírat?
V současné Evropě stoupá poptávka po energii. Evropská unie nemá takové zásoby ropy a zemního plynu, aby plně uspokojila své energetické potřeby. Je proto velmi závislá na Rusku. Největší zásoby břidlicového plynu má Čína, USA a Argentina. V Evropě pak Polsko, v ČR je to zatím nejistá neznámá.
Česká ekonomika si ve srovnání s ostatními ekonomikami v regionu vede hůře, ačkoli její makroekonomické fundamenty a finanční sektor jsou minimálně ve stejném, spíše však v lepším stavu. Jediným faktorem, který působí v prorůstovém směru, zůstává vývoz. Intenzita slabosti domácí poptávky se v kontextu dobrého exportního výkonu může jevit až překvapivá. Slabá je nejen poptávka domácností, utlumená stagnujícími příjmy a opatrností, ale zejména poptávka investiční. Fixní investice klesly v roce 2009 o 11,5 procenta, v roce 2010 stagnovaly a v roce 2011 klesly přibližně o jedno procento.
Petr Nečas teď prožívá dny a hodiny, které mu rozhodně není třeba závidět. V době psaní tohoto textu ještě není zřejmé, jak vše dopadne, takže se na celou záležitost spojenou s rebelií v největší vládní straně můžeme podívat z věcného hlediska. Rozhodně to nezaškodí.
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024 design, kód: Jan Holpuch nejml. |
RSS 2.0 |