ENEN CZE
===

články

články

Na této stránce najdete chronologicky řazené články představitelů a spolupracovníků CEPu, které vyšly v novinách a časopisech.

Chcete-li vyhledat články ke konkrétním problémům, využijte vyhledávací okénko "vyhledávání na serveru" v levé části této stránky.

<- předchozí | 61 | následující -> Jsou zobrazeny články 601-610 z celkových 774

řadit dle data: (0-9) (9-0)

celý text ->Petr Mach: Více daní, více přerozdělování a více byrokracie

Podstata "reformních" kroků dojednaných koaličními vůdci v neděli v Kolodějích je velmi neblahá: Vláda zavede jednorázové dávky pro děti a důchodce, aby částečně kompenzovala zvýšení daní. Jinými slovy, stát bude více rozdávat a ještě více od nás bude vybírat. To určitě není vzorec pro rychlejší hospodářský růst.

MF Dnes, 06.02.2004

celý text ->Petr Mach: Daňová konkurence musí být zachována

Jsou podnikatelé, kteří odcházejí do zemí s nižšími daněmi, vedeni toutéž "neviditelnou rukou", která na trhu vede k výrobě lepšího a levnějšího zboží a růstu HDP, z něhož nakonec těží všichni? Nebo jsou sváděni nějakou jinou neviditelnou rukou, která směřuje ke špatným výsledkům? Jsem přesvědčen, že jsou vedeni toutéž blahodárnou neviditelnou rukou. Konkurence mezi státy je analogií tržní konkurence mezi výrobky. Tak jako tržní konkurence pracuje ve prospěch spotřebitelů a podporuje efektivnost výroby, daňová konkurence pracuje ve prospěch daňových poplatníků a nutí státy k větší efektivnosti vlády.

CEP 29/2004, 13.01.2004

celý text ->Petr Mach: Nice nebo nic

Na prosincovém summitu EU nebyla euroústava přijata díky Polsku, které se postavilo proti navržené změně systému hlasování v Radě ministrů EU. V platnosti tak zatím zůstává systém, který vychází ze smlouvy z Nice, a který jsme schválili ve Smlouvě o přistoupení v referendu. V euroústavě byl navržen nový systém, který sice nechává Polsku zhruba stejnou váhu hlasu, který ale zvyšuje na dvojnásobek váhu Německa (a snižuje váhu hlasu malých zemí).

Laissez Faire, 08.01.2004

celý text ->Jiří Weigl: Velmi potřebná lekce z Bruselu

Kritické hodnocení návrhu evropské ústavy, výhrady či její odmítání nebyly a nejsou zločinem, ale legitimním evropským postojem. S podlézavou servilitou vůči mocnému zahraničí, u nás tak oblíbenou, zájmy našich občanů v dnešní Evropě neobhájíme. A to by si měla uvědomit jak politická reprezentace, tak média.

www.cepin.cz, 15.12.2003

celý text ->Marek Loužek: Propopulační politika - drahý nesmysl

Je pokles porodnosti nebezpečný? A mohou štědřejší sociální dávky zvrátit tento trend? Na obě otázky je odpověď záporná. Pokles porodnosti v západních zemích není žádnou tragédií. Tragédií spíše je, že štědrá sociální politika, do níž mnozí nadšenci vkládají velké naděje, má v dlouhém období tendenci snižovat, a nikoli zvyšovat porodnost.

MF Dnes, 09.12.2003

celý text ->Petr Mach: PPP: Riskantní prodej budoucích daňových výnosů

Ministerstvo financí dopřálo sluchu soukromým firmám, které se snaží prosadit koncept "Partnerství veřejného a soukromého sektoru", v angličtině "Public Private Partnership" (PPP). Nyní chce Sobotkovo ministerstvo z peněz daňových poplatníků zřídit "PPP Centrum", které by koordinovalo uzavírání dlouhodobých smluv státu se soukromými dodavateli veřejných služeb. Public Private Partnership se však může ukázat jen jako líbivý výraz pro rent-seeking (dobývání renty).

Newsletter CEP, 08.12.2003

celý text ->Petr Mach: Zakáže EU rovnou daň?

Návrh evropské ústavy předložený Konventem a projednávaný na Mezivládní konferenci EU není zdaleka jen shrnutím dosavadního smluvního uspořádání do jednoho přehlednějšího dokumentu. Ve skutečnosti znamená výrazný přesun mnoha nových pravomocí na Brusel, kromě jiného i změny v oblasti daní.

Portál MK praha č.5, 08.12.2003

celý text ->Petr Mach: Prezident vs. zákon o státní sociální podpoře

Když ministr Škromach ve sněmovně zákon obhajoval, tvrdil, že se tím má zamezit podvádění. Naznačil, že OSVČ mohou zkreslovat účetnictví, aby měly neoprávněně vyšší sociální dávky. To může být pravda, ale jak k tomu přijdou ti, kteří prostě jen mají nižší příjem a žádné účetnictví nezkreslují?

MF Dnes, 01.12.2003

celý text ->Marek Loužek: Neomalený výpad Vladimíra Justa

Prezidentova přednáška ve Středisku Woodrowa Wilsona byla přehlednou obhajobou klasického liberalismu vůči módním ideologiím dneška. Jako taková zaujala posluchače a čtenáře nejen ve Spojených státech ale i doma. Iracionální kritika Vladimíra Justa (LN, 27.11.2003) se z normálních reakcí vymyká.

Lidové noviny, 01.12.2003

celý text ->Petr Mach: Prezident vetoval diskriminační zákon

Prezidentovo veto nebylo ideologickým "šprajcem", vždyť nechal projít řadu jiných zákonů, pro které by sotva hlasoval. Václav Klaus vrátil sněmovně zákon s odůvodněním, že je to zákon diskriminační, který staví na presumpci viny. To jsou vážné výhrady. Prezident, který přísahal, že bude "zachovávat ústavu a zastávat úřad v zájmu všeho lidu", mohl takový zákon sotva podepsat. Naše ústava totiž odmítá diskriminaci a stojí na principu presumpce neviny.

MF Dnes, 01.12.2003
---
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024
design, kód: Jan Holpuch nejml.
RSS 2.0 RSS ­