ENEN CZE
===

články

články

Na této stránce najdete chronologicky řazené články představitelů a spolupracovníků CEPu, které vyšly v novinách a časopisech.

Chcete-li vyhledat články ke konkrétním problémům, využijte vyhledávací okénko "vyhledávání na serveru" v levé části této stránky.

<- předchozí | 60 | následující -> Jsou zobrazeny články 591-600 z celkových 774

řadit dle data: (0-9) (9-0)

celý text ->Petr Mach: Proč zrušit investiční pobídky

Od roku 1998 dostalo 164 převážně zahraničních firem "investiční pobídky" ve formě dotací a odpuštěných daní v hodnotě přes sto miliard korun. Vládní institucí, která udílení pobídek zajišťuje, je agentura CzechInvest. V tomto textu budu argumentovat, že udílení pobídek představuje ve své podstatě centrální plánování, které je pro ekonomiku škodlivé, že by investiční pobídky (a celá agentura CzechInvest) měly být zrušeny a že by místo investičních pobídek pro vybrané investory měla být zavedena nízká rovná daň pro všechny

Newsletter CEPu, 09.04.2004

celý text ->Petr Mach: Problematické dotace pro východní Německo

Ministr německé vlády zodpovědný za ekonomická opatření pro východní spolkové země Manfred Stolpe představil nový plán dotací pro stagnující východoněmecké hospodářství. Stát by v zónách na územích bývalé NDR podle tohoto plánu platil za firmy část mezd, tak aby mzdové náklady těchto firem byly nízké. "To by umožnilo stagnujícímu regionu konkurovat novým členům EU ze střední a východní Evropy," uvedl Stolpe [HN 14.4.2004].

Laissez Faire, 08.04.2004

celý text ->Petr Mach: Členství v EU oslabí demokratické mechanismy

Demokracie aplikovaná na evropské úrovni nezabrání tomu, aby na českém území platily zákony, které by zde nikdy neplatily, pokud by byla zachována suverenita České republiky. V nadnárodní federaci neodpovídá legislativa platná na území členského státu nutně většinové vůli voličů v tomto státu, bez ohledu na to, nakolik demokraticky je na nadnárodní úrovni rozhodováno.

newsletter CEPu březen 2004, 27.03.2004

celý text ->Marek Loužek: Vláda zvyšuje nezaměstnanost

Nezaměstnanost v ČR bohužel získává strukturální charakter. Kdyby místo vymýšlení nových orgánů a úřadů vláda snížila zatížení živnostníků, omezila ochranu zaměstnanců a zrušila povinné bezpečnostní normy, projevilo by se to blahodárně nejen na nižších nákladech pro podnikatele a pružnějším trhu práce, ale i větší naději pro nezaměstnané.

MF Dnes, 09.03.2004

celý text ->Petr Mach: Od května nám bude EU nařizovat cenu másla

Po vstupu do EU bude muset být v České republice regulována cena másla, mléka a sýrů. Ceny budou regulovány pomocí tzv. intervenčních nákupů a produkčních kvót. Česká republika bude povinna od prvního května letošního roku udržovat cenu mléčných výrobků na úrovni stanovené Evropskou unií. Nejenže máslo zdraží na asi třicet korun, ale daňoví poplatníci budou muset platit nesmyslné státní nákupy másla a jeho skladování a následnou likvidaci.

Laissez Faire, 08.03.2004

celý text ->Petr Mach: Proč nepřijmout euro

Formální povinnost přijmout euro pro nás vyplývá ze vstupu do EU (na rozdíl od Velké Británie, která má na toto vyjednanou výjimku). Formální podmínky vstupu do eurozóny jsou dány splněním tzv. maastrichtských kritérií, která byly stanovena někdejšími 12 členy EU Maastrichtskou smlouvou v r. 1992. Tato kritéria zahrnují mj. povinnost, aby veřejný dluh země nepřekračoval 60 % HDP, aby každoroční rozpočtový deficit nepřesahoval 3 % HDP, aby inflace byla nízká a aby měnový kurz byl stabilní.

CEVRO, 08.03.2004

celý text ->Petr Mach: Členství v EU oslabí demokratické mechanismy

Demokracii lze definovat jako model vlády, kdy o moc skrze přízeň voličů usilují konkurující si strany v periodicky se opakujících volbách. Demokracie může mít mnoho forem s různou mírou kontroly vlády ze strany občanů. Model demokracie, který je u nás aplikován od svobodných voleb v roce 1990, končí naším vstupem do Evropské unie. Od května 2004 bude u nás politika podléhat kvalitativně jinému způsobu rozhodování.

Newsletter CEP, 08.03.2004

celý text ->Marek Loužek: Špidla se mýlí, držme se Nice

Je odmitnuti navrhu evropske ustavy a setrvani u smlouvy z Nice pro Ceskou republiku mene vyhodne nez pro Polsko? Ackoli premier Vladimir Spidla tvrdi, ze ano, opak je pravdou. To lze dokazat neutralni kvantitativni analyzou, ktera se nezabyva otazkou statni svrchovanosti ci jinymi aspekty navrhu evropske ustavy, nybrz jen starymi a novymi podily na hlasech v Rade ministru.

Hospodářské noviny, 17.02.2004

celý text ->Petr Mach: Ptačí oblasti EU nás přijdou draho

Ti, kdo v referendu schválili Smlouvu o přistoupení k Evropské unii, vyslovili tím i souhlas se "směrnicí o ptácích". Tato směrnice bude mít dalekosáhlé následky. Převedením směrnice do české legislativy se stanou rozsáhlá území České republiky rezervací Evropské unie v rámci soustavy "Natura 2000". Dojde de facto k masivnímu vyvlastnění soukromých vlastníků půdy a vzniknou obrovské náklady pro český státní rozpočet na kompenzace postiženým vlastníkům půdy a na monitoring ptáků.

Laissez Faire, 08.02.2004

celý text ->Petr Mach: Více daní, více přerozdělování a více byrokracie

Podstata "reformních" kroků dojednaných koaličními vůdci v neděli v Kolodějích je velmi neblahá: Vláda zavede jednorázové dávky pro děti a důchodce, aby částečně kompenzovala zvýšení daní. Jinými slovy, stát bude více rozdávat a ještě více od nás bude vybírat. To určitě není vzorec pro rychlejší hospodářský růst.

MF Dnes, 06.02.2004
---
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024
design, kód: Jan Holpuch nejml.
RSS 2.0 RSS ­