ENEN CZE
===

články

články

Na této stránce najdete chronologicky řazené články představitelů a spolupracovníků CEPu, které vyšly v novinách a časopisech.

Chcete-li vyhledat články ke konkrétním problémům, využijte vyhledávací okénko "vyhledávání na serveru" v levé části této stránky.

<- předchozí | 51 | následující -> Jsou zobrazeny články 501-510 z celkových 774

řadit dle data: (0-9) (9-0)

celý text ->Marek Loužek: Krásná budoucnost světa

Kniha Juliana Simona "The Ultimate Resource", která vyšla loni v českém překladu "Největší bohatství" (CDK 2006), se stala kultovním dílem. Dodnes vyvolává vášnivé diskuse ani ne tak mezi ekonomy, kteří práci přijali převážně s nadšením, jako mezi demografy a ekology. V každé případě jde o vzrušující četbu, která vyvrací řadu populárních klišé o životním prostředí a populačním růstu.

MF Dnes, Kavárna, D8, 03.03.2007

celý text ->Petr Mach: Doména jako symbol národní nezávislosti

Podstatou suverénního – nezávislého – státu je schopnost vytvářet legislativu a schopnost uhájit území, na kterém tuto legislativu dokáže vynucovat. Symbolem státnosti bývá vlajka a hymna. Existují ale také zástupné symboly jako např. mezinárodní poznávací značka aut a nově – internetové domény. Tyto zástupné symboly jsou často používány i lidmi v regionech, které nejsou suverénním územím, kde nicméně existuje silná regionální identita a určitá tendence vládnout si po svém.

Laissez Faire, 28.02.2007

celý text ->Tomáš Haas: Kdo dal oblakům jejich moudrost?

V posledních dnech jsem se začetl do článků a publikací souvisejících s umělým problémem "globálního oteplování", které mně skutečně zaujalo, jako v moderní historii snad nejvíce markantní případ zpolitizované a zneužité vědy.

www.cepin.cz, 21.02.2007

celý text ->Peter Gonda: Kritériá ne/výhodnosti clenstva Slovenska v eurozóne

Podle našeho pohledu bychom neměli vystačit s maastrichtskými kritérii pro posouzení toho, zda by členství v eurozóně pro nás bylo výhodné, nebo nevýhodné. Nevystačí s nimi například Velká Británie, která používá pět ekonomických testů na posouzení toho, zda by bylo pro subjekty v Británii výhodnejší nahradit libru eurem a být v eurozóně. Britský ministr financí Gordon Brown je zformuloval v roce 1997. Dalším příkladem doplňujících kritérií je nedávný návrh prezidenta České republiky Václava Klause a jeho "českolipských kritérií" pro přijetí či nepřijetí eura v ČR.

www.cepin.cz, 20.02.2007

celý text ->Tomáš Haas: Zaplať, a bude ti odpuštěno

Není divu. Za dva roky svého trvání nemá Kyotský protokol příliš co ukázat, kromě snad toho, že zatím bylo na jeho plnění vynaloženo (celosvětově) více než 299 500 000 000 US$ (zhruba 6 888 500 000 000Kč) a náklady stále stoupají. Co jsme si za sto padesát miliard dolarů ročně koupili? Zatím nic, ale neklesejme na duchu. Pokud se dílo podaří, pokud všechny figury platí, všichni signatáři dodrží své závazky, a hlavně pokud vědci v Paříži hlasovali správně, a měli s tím globálním oteplováním přeci jenom pravdu, budeme v únoru 2050 moci hrdě oznámit, že se našemu globálnímu kolektivu podařilo snížit růst globálního oteplení o téměř 0.07 °C.

www.cepin.cz, 19.02.2007

celý text ->Marek Loužek: Neplánujme atmosféru – příroda si pomůže

Zpráva, že Evropská rada na summitu v Bruselu závazně zvýšila do roku 2020 podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie na 20 %, nevěští nic dobrého. Nejen proto, že globální změna klimatu o pár desetin stupně je pro normálního smrtelníka sotva postřehnutelná, ale i proto, že dělení zdrojů na obnovitelné a neobnovitelné stojí na vodě.

MF Dnes, 19.02.2007

celý text ->Petr Mach: Sporná teorie globálního oteplování

Zatímco všeobecné mínění podporuje hypotézu o škodlivém globálním oteplování jakožto důsledku spalování fosilních paliv, reálná data nepotvrzují jednoznačně, že by docházelo ke globálnímu oteplování, a především teorie neukazuje, že by spalování fosilních paliv bylo pro přírodu škodlivé.

Newsletter CEPu, 28.01.2007

celý text ->Marek Loužek: Jean-Baptiste Say – obhájce svobody

Dvě stě čtyřicet let od narození Jean-Baptiste Saye je příležitostí připomenout slavného francouzského ekonoma, o jehož odkazu se dodnes vášnivě diskutuje. Není přeháněním tvrdit, že Say je předchůdcem moderní makroekonomie. Neutuchající diskuse o tzv. Sayově zákonu trhů ukazuje, že Sayovo dílo je živé. Svou obhajobou lidské svobody a kritikou státního intervencionismu je přitom Say aktuální i dnes.

MF Dnes 6.1.2007, Kavárna, 08.01.2007

celý text ->Marek Loužek: Státní rozpočet v pasti

Státní rozpočet na rok 2007, který schválila Poslanecká sněmovna a podepsal prezident republiky, nelze označit jako reformní ani při nejbujnější fantazii. Vláda premiéra Topolánka stěží mohla v tak krátkém období prosadit potřebná opatření. Doufejme, že k tomu bude mít příležitost alespoň příští rok.

HN 8.1.2007, s.10., 08.01.2007

celý text ->Marek Loužek: Milton Friedman – apoštol svobody

Milton Friedman se nesmazatelně vepsal do ekonomické teorie, když s elegancí a noblesou vyvrátil keynesiánské poučky. Ovlivnil i politiky. Jeho radami řídili Ronald Reagan, Margaret Thatcherová či Václav Klaus. Friedman však přesvědčil nejen akademiky či politiky, nýbrž i milióny prostých mužů a žen, že svoboda je prvořadou hodnotou, kterou je třeba žárlivě střežit.

51pro č. 12/2006, s. 34-35, 05.12.2006
---
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024
design, kód: Jan Holpuch nejml.
RSS 2.0 RSS ­