Na této stránce najdete chronologicky řazené články představitelů a spolupracovníků CEPu, které vyšly v novinách a časopisech.
Chcete-li vyhledat články ke konkrétním problémům, využijte vyhledávací okénko "vyhledávání na serveru" v levé části této stránky.
předchozí | 47 | následující Jsou zobrazeny články 461-470 z celkových 774
Patříte mezi spotřebitele, kteří při nakupování potravin důsledně studují to, z čeho se skládají, jaké látky byly použity k jejich výrobě, jakou mají kalorickou hodnotu a podle těchto informací se rozhodujete, zda daný výrobek koupíte? Pokud ano, pak vám minulý týden jistě udělali radost úředníci Evropské komise svým návrhem, jehož cílem je "zpřehlednit údaje na etiketách potravin a přiblížit je potřebám spotřebitelů v EU".
Knihu Tomáše Ježka "Zrození ze zkumavky" (2007) vezme s chutí do ruky každý, kdo se zajímá o ekonomickou transformaci naší země. Knížka vycházející z monografie nedávno vydané na VŠE nabízí originální svědectví jednoho z protagonistů české privatizace 1990-97. Jde z velké části o obhajobu kroků, jichž se Ježek osobně účastnil, a naopak kritiku těch, které neprováděl.
Je možné, že by se všichni světoví státníci mýlili, jen Václav Klaus měl pravdu? Je to možné, ale nepravděpodobné. Je možné, že by se všichni světoví státníci mýlili a pravdu měli jen Klaus a papež? O trochu pravděpodobnější, ale přece: papežové už v dějinách navyprávěli hodně nesmyslů. Jenže tentokrát je papežova podpora donedávna osamělého Klause pozoruhodná dvěma zázraky. To, že papež neargumentuje dogmatem proti vědě, nýbrž vědou proti dogmatu, je zázrak teologický. A to, že se papež v něčem shoduje s husitou Václavem Klausem, je zázrak ekumenický.
Na euro nejsme připraveni. Česká cenová hladina zatím dosahuje jen přibližně 57 procent cenové hladiny vyspělých zemí Evropské unie (v roce 1998 to bylo asi 48 procent). Přibližování cenových hladin se nyní děje prostřednictvím posilování koruny k euru. Jakmile bychom přijali euro, česká cenová hladina by se od toho okamžiku začala přibližovat té evropské prostřednictvím vyšší české inflace. Přitom bychom však žili již s evropskými úrokovými sazbami, které by pak nepochybně byly vzhledem k vyšší domácí inflaci příliš nízké.
Premiér Mirek Topolánek připustil v rozhovoru pro Hospodářské noviny na začátku ledna zrušení dotací ke stavebnímu spoření. To je dobře, protože dotace stavebního spoření stojí daňové poplatníky spoustu peněz a představují jeden z nejnesmyslnějších dotačních programů vůbec.
12. prosince 2007, tedy necelé dva týdny před Vánocemi, vstoupí v platnost v celé EU rozsáhlá přísná opatření proti tzv. klamavé reklamě a agresivním obchodním praktikám. Komisařka EU pro ochranu spotřebitelů Magdalena Kuneva k tomu uvedla: "V evropském jednotném trhu není místa pro obchodníky, kteří vyvíjejí nátlak na lidi, šikanují je nebo je klamou, zejména v době Vánoc, což je nejrušnější nákupní období roku. Proto se Evropa ujímá vedení: jde o jedny z nejpřísnějších pravidel o klamavém a nátlakovém prodeji."
Současné diskuze o tzv. antidiskriminačním zákoně jsou v plném proudu a bohužel to vypadá na to, že i politici podlehnou a tento kontroverzní zákon schválí. Argumentuje se hlavně tím, že Česká republika je snad poslední zemí v EU, která něco tak "zásadního" nemá zapracováno ve svém právním řádě. Přitom se může jednat o jeden z nejdrastičtějších zásahů do života občanů v naší zemi za poslední léta.
Loni v září vydalo Centrum pro studium demokracie a kultury český překladu knihy amerického ekonoma Juliana L. Simona Největší bohatství. Při této příležitosti proběhla v Brně konference Mýty o životním prostředí, kterou moderoval Václav Klaus. Jedním z diskutujících byl i předseda Strany Zelených (SZ) Martin Bursík, který se v během ostré výměny názorů do moderátora pustil: "Čím jste přijel, pane prezidente? Audi A8? Já jsem přijel taky autem, ale upraveným tak, aby jezdilo na řepkový olej. Vaše auto má emise uhlíku 300 gramů na kilometr, moje prakticky nula. A jelikož nejsme v socialismu, tak kdo znečišťuje, ať platí."
Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC) přinesl ze španělské Valencie "převratnou" informaci, že změny klimatu probíhají. Protože až do poloviny prosince probíhá indonéském ostrově Bali další celosvětová konference OSN o klimatu, nabízí se vážné otázky. Jsou změny klimatu přírodní proces, nebo jsou způsobeny člověkem? Mají politici reagovat zaváděním regulací, nebo je na místě spíše klid a pokora?
Ondřej Neff v článku Viviane, pošli Římana do kouta! (LN 1. prosince) nadšeně obhajuje návrhy komisařky Redingové, která pod hesly o lepších službách hodlá nařizovat operátorům, co se má a nemá. "Právě ji vděčíme za to, že telekomunikační společnosti byly donuceny snížit roamingové ceny," píše.
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024 design, kód: Jan Holpuch nejml. |
RSS 2.0 |