ENEN CZE
===

články

články

Na této stránce najdete chronologicky řazené články představitelů a spolupracovníků CEPu, které vyšly v novinách a časopisech.

Chcete-li vyhledat články ke konkrétním problémům, využijte vyhledávací okénko "vyhledávání na serveru" v levé části této stránky.

<- předchozí | 33 | následující -> Jsou zobrazeny články 321-330 z celkových 774

řadit dle data: (0-9) (9-0)

celý text ->Jan Eichler: Válka v Iráku nebyla legální, ani legitimní

Uvnitř britské vládní koalice to znenadání zajiskřilo: liberálové prý chtějí nechat zjišťovat, zda válka v Iráku, kterou mimo řady jiných podporoval také současný premiér Cameron, byla, či nebyla legální.

Právo, 03.08.2010

celý text ->Tomáš Munzi: Stimuly zabíjejí ekonomiku

Z ekonomik západního světa přicházejí stále smíšenější zprávy. Objevují se jak pozitivní, tak negativní signály. Evropská dluhová krize stále pokračuje, v Americe se maličko ochlazuje a nikdo tak trochu pořádně neví, co se děje. Je to symptom ticha před bouří, či snad náznak určité "normalizace"? Jisté je bohužel jen jedno. Ti, co rozhodují o našich osudech, také neví. Nezaměstnanost výrazně neklesá, oživení je pomalé, spekulanti nejsou dostatečně "ukáznění" a dělají politikům zlou krev. Nacházejí se obětní beránci mezi těmi, kdo se na rozdíl od politických populistů chovali zodpovědně. V čem je tedy hlavní problém?

MF Dnes, 28.07.2010

celý text ->Michal Petřík: Poplatky mýtů zbavené

Jedním z nejvíce skloňovaných pojmů v českém zdravotnictví jsou již více než tři roky regulační poplatky. Platíme je za návštěvu u lékaře, za každou položku na receptu a pobyt v nemocnici. Měly být jednou z cest k odstranění nadužívání našeho stále ještě post-socialisticky kvantitativně předimenzovaného zdravotnictví. Častým argumentem při jejich zavádění pak byly "samozřejmé" odkazy na bohatší země, v nichž je ale procento celkových soukromých výdajů na zdravotní péči podstatně vyšší, než u nás (tabulka.)

Ekonom č. 28/2010, 12.07.2010

celý text ->CEP: Předplatné CEPu s 50% slevou

CEP, 01.07.2010

celý text ->Ladislav Tajovský: Náraz do stropu integrace

Dnešní tanečky kolem budoucnosti společné evropské měny nabízejí prostor k nejrůznějším úvahám a reminiscencím. Jedna z nich nás může zavést do počátku sedmdesátých let minulého století, kdy se po dvou desetiletích dynamického růstu vyspělé země dostaly do velkých hospodářských problémů. Viníkem "ztracené dekády" byla tzv. ropná krize z let 1973 a 1974. Tehdy cena základní suroviny stoupla během několika málo měsíců ze tří na skoro dvanáct dolarů za barel, což vedlo k hlubokému poklesu ekonomické aktivity, vzestupu nezaměstnanosti a inflace, k vyšším deficitům státních rozpočtů. Vše jak z učebnice.

Lidové noviny, 24.06.2010

celý text ->Tomáš Břicháček: Euro v úzkých

Evropská měnová unie jedenáct let od svého vzniku prochází doposud nejtěžším obdobím a její budoucnost je předmětem nejrůznějších dohadů. Světová hospodářská krize a rozpočtové problémy Řecka a dalších zemí eurozóny naplno ukázaly křehké základy jednotné měny a poprvé širší veřejnosti poodhalily rozsah ekonomických a politických nákladů jejího udržování.

Revue Politika 6/2010, 22.06.2010

celý text ->Michal Petřík: Původ nestability eurozóny

Nedávný řecký případ, který by bylo dnes jistě předčasné označovat za uzavřený nebo dokonce vyřešený, nám připomenul křehkost projektu jednotné evropské měny. Pro někoho možná překvapivou křehkost, podíváme-li se ale blíže na způsob vzniku eura (k 1. 1. 1999), uvidíme hlubší příčiny dnešních problémů.

www.cepin.cz, 14.06.2010

celý text ->Aleš Michl: Teď opravdu není dobrý nápad přijímat euro

Tak jsme odhlasovali, že Brusel nám bude posuzovat národní rozpočet ještě před schválením v parlamentu. Že o tom nic netušíte? Ministři financí členů EU se v pondělí setkali v Lucemburku a slovo dalo slovo... A co že to přesně dohodli? Že příště nemusíme chodit k volbám, protože naše finance za nás odsouhlasí Brusel? Anebo to bude "jen" nějaká formalita? A odkdy to bude platit? "O detailech se nehovořilo," uvedl prezident EU Herman Van Rompuy.

MF Dnes, 09.06.2010

celý text ->Jan Bureš: Euro už další šanci nedostane

Vyhlídky eura nejsou právě růžové. Došlo na varování skeptiků - společná měna bez společného rozpočtu může být časovanou bombou. Dokážete si ale představit společný evropský rozpočet řízený jednotným evropským ministerstvem financí například z Paříže? Já ne. Cesta k resuscitaci eura nemůže vést skrze budování dalších vzdušných zámků, ale skrze posílení vnitřních pravidel a nastavení jasných mechanismů, jak řešit situaci budoucích bankrotářů.

Hospodářské noviny, 04.06.2010

celý text ->Tomáš Břicháček: Dvanáct moudrých předložilo svoji vizi budoucnosti EU

Asi si sotva umíme představit, že by náš parlament nebo vláda vybraly skupinu jedinců různého vzdělání a povolání, třeba významných ve svých oborech, a zadaly jim úkol připravit návrh obecné koncepce rozvoje České republiky na dalších deset či dvacet let. Na úrovni Evropské unie takové pozoruhodné postupy možné jsou.

Revue Politika, 26.05.2010
---
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024
design, kód: Jan Holpuch nejml.
RSS 2.0 RSS ­