ENEN CZE
===

články

články

Na této stránce najdete chronologicky řazené články představitelů a spolupracovníků CEPu, které vyšly v novinách a časopisech.

Chcete-li vyhledat články ke konkrétním problémům, využijte vyhledávací okénko "vyhledávání na serveru" v levé části této stránky.

<- předchozí | 25 | následující -> Jsou zobrazeny články 241-250 z celkových 774

řadit dle data: (0-9) (9-0)

celý text ->Pavel Kohout: Jak zachránit Řecko?

Proč Evropa trpí finanční krizí? Tradiční vysvětlení je příběhem o vině a trestu, o boji dobra proti zlu. Řecko se provinilo dluhem a lhalo. Proto je stiženo trestem. Řeckých nesnází navíc zneužili zlí spekulanti. Naštěstí je zde EU, která se ve chvílích nouze solidárně semkne a zachrání celý kontinent. Unie, stmelená v boji proti zákeřné hydře Trhu, se nakonec sjednotí a pod modrozlatým praporem fiskální federace vykročí k zářným, daňově harmonizovaným zítřkům.

Lidové noviny, 04.11.2011

celý text ->CEP: Zvýhodněné předplatné na rok 2012

www.cepin.cz, 01.11.2011

celý text ->Miroslav Kutílek: Státní vyznamenání kritikovi IPCC

Medaili Za zásluhy o stát v oblasti vědy obdržel profesor George Jiří Kukla

Neviditelný pes, 01.11.2011

celý text ->Miroslav Ševčík: Bída eurokratů

Neschopnost současných politiků naplnit obsah slova politika je zarmucující. Týká se to jak politiků na národní úrovni jednotlivých států Evropské unie, tak eurokratů, kteří působí v Bruselu v institucích Evropské unie. Protikrizová opatření, která jsou připravována, jsou naprosto neodpovídající situaci.

Lidové noviny, 27.10.2011

celý text ->Tomáš Munzi: Černá skřínka inflačního cílování

Jedním z největších hospodářsko-politických paradoxů ekonomického vývoje za posledních sto let je skutečnost, že Velkou depresi i současnou ekonomickou a finanční krizi předcházelo období velké prosperity a technologického rozvoje - v cenově neinflačních dvacátých letech a analogicky i během takzvané Great Moderation v předchozích dvou dekádách. Ukázalo se, že finanční nestabilita může vzniknout i v prostředí nízké spotřebitelské inflace, jelikož zvýšené poptávkové tlaky se jako první ukáží v úvěrových agregátech a cenách aktiv spíše než v cenách zboží a služeb.

Euro č. 42/2011, 24.10.2011

celý text ->Luboš Smrčka: Demonstrace proti hamižnosti jsou iracionální

Schválně jsem si nechal pár dní odstup od demonstrací proti "hamižnosti bankéřů a politiků", které podle některých "pohnuly minulou sobotu světem". Nechtěl jsem být sžíravě ironický a možná nadbytečně krutý.

blog.iDnes.cz, 19.10.2011

celý text ->Petr Robejšek: Doučování pro politickou třídu

V roce 1896 vydal Gaetano Mosca svou knihu Elementi di scienca politica a použil v ní pojem "politická třída"; mínil tím sociální třídu, která z politiky žije. Dnes se pod tímto pojmem většinou rozumějí jak profesionální politici, tak žurnalisté a někteří vědci. Prostě všichni ti, kteří politiku spoluutváří. Jejich úlohou je rozeznat, co se ve společnosti odehrává a se kterými výzvami se setkává, zkrátka objevovat a řešit problémy za pomoci politických prostředků.

MF Dnes (Kavárna), 08.10.2011

celý text ->Jiří Hanzlíček: Emisní povolenky asi nahradí uhlíková daň

Emisní povolenky, které jsou v podstatě nesmyslem, zavedla neuváženým rozhodnutím Evropská unie. Záměrem bylo snížit emise skleníkového plynu oxidu uhličitého v atmosféře. Jedna emisní povolenka povoluje podnikům vypustit do ovzduší jednu tunu tohoto plynu za cenu obchodovatelnou na energetických bursách.

E15, 04.10.2011

celý text ->Pavel Řežábek: Eurobondy - trest pro zodpovědné

Když jsem nedávno opět sledoval známou hořkosladkou parodii na finanční krizi v roce 2008, kdy britští komici John Bird a John Fortune velmi trefně poukazovali na nedokonalosti a chyby finančního systému, uvědomil jsem si, jak jsme nepoučitelní. Stále se velmi intenzivně pracuje na nápadu vydat společný dluhopis států eurozóny, tzv. eurobondů.

Hospodářské noviny, 03.10.2011

celý text ->Tomáš Břicháček: Bouřlivé pozdní léto evropských centralistů

Zatímco na východním pobřeží Severní Ameriky koncem srpna běsnil hurikán Irene, starý kontinent je v posledních týdnech ošleháván smrští jiného druhu. Pozdní léto je tentokrát ve znamení mohutného vzepětí agitační činnosti zastánců "stále užší Unie". V jejich pestrém táboře to na pozadí dluhové krize eurozóny hučí jako v úle. Nemine snad jediný den, aby z jeho prominentních míst nezaznělo hlasité, patetické volání po dalším významném posilování EU. Zpravidla jej provázejí - jako varování pro případ, že k takovému posílení nedojde - katastrofické scénáře zkázy jednotné měny nebo Unie jako takové, úpadku vlivu Evropy ve světě a ledasčeho dalšího.

Revue Politika 9/2011, 30.09.2011
---
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024
design, kód: Jan Holpuch nejml.
RSS 2.0 RSS ­