ENEN CZE
===

články

články

Na této stránce najdete chronologicky řazené články představitelů a spolupracovníků CEPu, které vyšly v novinách a časopisech.

Chcete-li vyhledat články ke konkrétním problémům, využijte vyhledávací okénko "vyhledávání na serveru" v levé části této stránky.

<- předchozí | 22 | následující -> Jsou zobrazeny články 211-220 z celkových 774

řadit dle data: (0-9) (9-0)

celý text ->Tomáš Munzi: Centralizované regulace - dezintegrující principy

Zásadním kritériem pro implementaci nových globálních regulatorních opatření a makroekonomických politik musí být posílení role pověstných "kanárků v dole", a nikoliv jejich definitivní centralizované vyhubení…

Euro č. 9/2012, 27.02.2012

celý text ->Daneš Burket: Zima evropské energetice pořádně zatopila

Ještě nestačily zestárnout německé a rakouské noviny s titulky typu Atomovou Francii zachraňuje Německo končící s atomovou energetikou – a už přicházejí neméně bombastické: Německo nasazuje poslední energetické zálohy. Toky elektřiny se mění možná z hodiny na hodinu. Zima evropské energetice zatápí velice zle.

MF Dnes, 17.02.2012

celý text ->Michal Kubát: Přímá volba prezidenta je omyl

Otázka přímé volby prezidenta ve skutečnosti nemá s občany nic společného. Je to hra politických "elit", respektive doklad jejich selhání. Politici přehazují odpovědnost za stát a jeho vývoj na občany, kteří si to v dobré víře nechávají líbit. Přímá volba prezidenta není "pokrokem" politiky, je naopak výrazem její hluboké krize.

MF Dnes, 07.02.2012

celý text ->Ladislav Tajovský: Virtuální signály EU

Šachy s českým nepřistoupením k fiskálnímu kompaktu mají jeden rozměr, který zůstává trochu nezaslouženě opomíjen. Ve všeobecné vřavě kolem páně Nečasovy drzosti (vlastní názor, no tohle!) jaksi zaniká, že i prakticky všichni stoupenci rozpočtové unie v její momentálně proponované podobě – a totéž platí třeba pro záruku MMF a další tanečky kolem eura – se shodují na tom, že jde primárně o vzkaz "trhům". I český ministr financí opakovaně s notnou dávkou žoviality opakoval, že tohle všechno sice nebude k ničemu, ale musíme to udělat. A udělat to můžeme právě kvůli tomu, že to je pouze hra bez reálného obsahu – hra s cílem uklidnit rozbouřené finanční kruhy a dát lidem točícím se kolem velkých peněz pocítit rozhodnost a odhodlanost to NIC udělat, kdyby bylo nejhůř.

Hospodářské noviny, 03.02.2012

celý text ->Tomáš Břicháček: Právní analýza fiskální smlouvy

Na mimořádném summitu 30. ledna 2012 dojednali představitelé členských států EU obsah nové smlouvy, která získává v médiích nejrůznější označení jako "Pakt o rozpočtové disciplíně", "Smlouva o rozpočtové unii", "Smlouva o rozpočtové odpovědnosti" a další. Ve skutečnosti nese název "Smlouva o stabilitě, koordinaci a řízení v hospodářské a měnové unii". Její koncept se rodil (v návaznosti na výsledky zasedání Evropské rady 8. a 9. prosince 2011) několik týdnů v pracovní skupině vyjednavačů členských států nazvané "Ad hoc pracovní skupina k unii fiskální stability". Doladěný text by měl být podepsán na zasedání Evropské rady 1. a 2 března. V tuto chvíli se k smlouvě hodlá připojit 25 států; stranou zůstává Velká Británie a Česká republika. Následující příspěvek v první části stručně představuje obsah zamýšlené smlouvy, v druhé části pak přináší několik prvních komentářů k vybraným aspektům z pohledu právníka. Vycházím z textu návrhu, který byl zveřejněn 31. ledna v návaznosti na výsledky diskuse na summitu.

Revue Politika č. 2/2012, 03.02.2012

celý text ->Leona Šlajchrtová: Biopaliva ničí svět více než benzín

Zelená paliva mohou škodit víc než benzin či nafta, prosáklo z interní zprávy EU. K získání plochy na pěstování sóji či řepky se kácejí lesy a vysoušejí mokřady, takže v souhrnu se do ovzduší dostane víc skleníkových plynů, uvádí zpráva.

MF Dnes, 28.01.2012

celý text ->Eva Zamrazilová: Staronová měnová krize

Každý další rok těžkopádné existence eurozóny otevírá nové pohledy na konfrontaci cílů, příslibů a reality tohoto unikátního politicko-ekonomického experimentu.

Euro č. 4/2012, 23.01.2012

celý text ->Pavel Kohout: Kam teče hlavní proud

V současné době probíhá debata, zda se Česká republika má přidat ke "hlavnímu proudu" evropské integrace a podpořit fiskální unii, anebo zůstat raději stranou. Zastánci první varianty argumentují nebezpečím, že bychom mohli zůstat mimo. Kritici jsou naopak přesvědčeni, že nebezpečím je právě onen "hlavní proud" sám o sobě.

Lidové noviny, 19.01.2012

celý text ->Prof. Ing. Jan Čermák, CSc.; Prof. Ing. Jan Jeník, CSc., Dr h.c.; Prof. RNDr. Zdeněk Opatrný, CSc.: Otevřený dopis ministrovi životního prostředí

Otevřený dopis lesníků, přírodovědců a univerzitních učitelů ministrovi životního prostředí

http://sumava-lesy.webnode.cz/dulezite/, 18.01.2012

celý text ->Daniel Kaiser: Fiskální unie - intelektuální Bílá Hora

Událostí minulého pátku, kdy Francie ztratila špičkový rating, bude patrně využito, respektive zneužito k tlaku na co nejrychlejší přijetí mezivládní smlouvy v hantýrce známé jako fiskální kompakt. Tato smlouva dává Evropské komisi a Evropskému soudnímu dvoru právo mluvit členským státům do základních rozpočtových parametrů. Ohlašuje také užší koordinaci v hospodářské politice a nakročení ke společné politice při vydávání dluhopisů.

Lidové noviny, 18.01.2012
---
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024
design, kód: Jan Holpuch nejml.
RSS 2.0 RSS ­