Na této stránce najdete chronologicky řazené články představitelů a spolupracovníků CEPu, které vyšly v novinách a časopisech.
Chcete-li vyhledat články ke konkrétním problémům, využijte vyhledávací okénko "vyhledávání na serveru" v levé části této stránky.
předchozí | 17 | následující Jsou zobrazeny články 161-170 z celkových 774
Fakt, že česká ekonomika neroste, má několik rozměrů. Tím prvním je samotná absence růstu – mluvíme zde o měřitelných ukazatelích, které jsou velmi pofiderní. Zkusme se naučit žít ve světě, kde nebude ukazatel HDP směrodatnou informací, kolem níž se vše točí. Jestliže třeba letos americká ekonomika na rozdíl od té naší poroste, ale federální deficit přesáhne 9% produktu, co to znamená? Odhaduje se, že v případě nedohody o rozpočtovém stropu se ekonomika propadne o 4%, protože do ní nedorazí vládní výdaje (rozuměj financované dluhem) ve výši 600 mld. dolarů. Co z toho plyne?
Přes množství unijních iniciativ nevidíme, že na jejich konci hrozí likvidace národních států.
Pokud kvóty schválí Brusel, členským státům patrně nezbude než je uvést do života Když evropská komisařka Viviane Redingová před týdnem na Twitteru vítězoslavně oznámila, že Komise přijala její návrh na zavedení kvót pro zastoupení žen ve vedení podniků, evropská média okamžitě zavalila lavina komentářů, které měly jedno společné: jejich autoři samotný text návrhu neviděli ani z rychlíku. Jaký tedy skutečně je? A stojí za to jej přijímat?
Tak nám naše Poslanecká sněmovna přece jen přehlasovala veto prezidenta republiky a tzv. druhý důchodový pilíř může být od ledna 2013 spuštěn.
Zejména v ekonomicky pohnutých dobách by mělo být samozřejmé, že stát, zaměstnavatelé a zaměstnanci budou o to více držet za jeden provaz a zbytečně nevyvolávat vzájemné konflikty. Pohnutá historie západního světa plná třídních a národnostních bojů nám ukazuje, proč je tak zásadní lpět na principech, které všechny lidi spojují napříč národy, profesemi a generacemi. Velmi kontroverzní úlohu v tomto ohledu bohužel vždy hrály a hrají odbory, jejichž činnost se nikdy neomezovala jen na kolektivní vyjednávání a zastupování zaměstnanců v rámci jednotlivých firem.
Češi jsou nuceni chystat se na riziko výpadků elektřiny - vinou německé ekohorlivosti První listopadový víkend v Ostravě na česko-německé konferencio energetické politice přišla řeč i na riziko kolapsu české přenosové sítě pod náporem zeleného proudu z Německa.
Prý se naplňují nejčernější scénáře. Klimatický systém planety se začíná rozpadat. Kvůli globálnímu oteplování. Nebo je to jinak?
Politika vlády se stává nesrozumitelnou především v ekonomické oblasti. Lze to dokladovat například na tzv. konsolidačním balíčku. Někdy se tento balíček nazývá jako šetřicí, ale ukazuje se, že v konečném důsledku se stává pro vládu spíše destabilizačním.
Rozhodnutí komise pro udělování Nobelovy ceny míru ocenit Evropskou unii je subjektivním rozhodnutím pěti lidí, a tato podivná společnost už oblažila různé pozoruhodné osoby, jako byl třeba Jásir Arafat. Možná ji od té doby není třeba brát tak vážně, jak ji veřejnost bere. Nicméně páteční verdikt nutkavě vyvolává přemýšlení, zda v roce 1939 neměli podle stejných kritérií získat tohle ocenění Joachim von Ribbentrop a Vjačeslav Molotov za přispění k míru mezi hitlerovským Německem a stalinským Sovětským svazem.
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024 design, kód: Jan Holpuch nejml. |
RSS 2.0 |