ENEN CZE
===

články

Vítězslav Kremlík: Alarmistické žně

Lidové noviny, 09.11.2012

publikováno: 20.11.2012, čteno: 3693×

 

Prý se naplňují nejčernější scénáře. Klimatický systém planety se začíná rozpadat. Kvůli globálnímu oteplování. Nebo je to jinak?

Pamatujete na Emmerichův katastrofický film Den poté (2004)? Na scény, kde New York zaplavuje obrovská vodní vlna? V říjnu 2012 byl Nový York zasažen hurikánem Sandy. Alarmisté se křižují – mají pocit, že jejich nejtemnější fantazie se začínají naplňovat. Šéf ekoaktivistů z protiuhlíkové organizace 350.org pan McKibben rozechvěle oznámil, že Sandy byl nepřirozený superhurikán. Protože tato bouře byla prý sešitá z kousků přirozeného a nepřirozeného. Viníkem je prý lidmi zaviněné globální oteplování a emise CO2.

Obamův poradce pro "zezelenání ekonomiky", někdejší marxistický revolucionář pan Van Jones se vyjádřil na Twitteru, že klimaskeptici by se měli nyní omluvit Alu Gorovi. Hurikán Sandy prý dokazuje, že měl Al Gore celou dobu pravdu. Lidmi zaviněné poruchy klimatu se prý začínají vymykat kontrole. Klimatologický bulvár má žně. Hurikán těmto blouznivcům (climate cranks) znovu vlil elán do žil. Oklepali se z klimatické Watergate (aféra Climategate) a vylézají zase z děr: "Vidíte, my vám to říkali!"

Není to poprvé. Vzpomeňme, když hurikán Katrina zpustošil New Orleans. Al Gore (někdejší Clintonův viceprezident) ve filmu Nepříjemná pravda (Oskar, Nobelova cena míru) to dával za vinu oxidu uhličitému. Téhož roku ale britský Nejvyšší soud rozhodl, že film si vymýšlí. Neexistuje vědecký důkaz, že by Katrina měla cokoli společného s oteplením či CO2.

Znepokojivé je, že do šílení se zapojila i pojišťovna Munich Re. Poukazuje, že pojistné škody při přírodních katastrofách posledních 30 let narůstají. A vyjadřuje víru, že viníkem prý je oxid uhličitý.

Je zvláštní, že ekonomové této pojišťovny nikdy neslyšeli o "normalizaci škod". Je to látka prvního ročníku. Za nárůstem pojistných škod je ve skutečnosti inflace, nárůst populace, hustota osídlení, lidé mají více majetku než před 30 lety. Nikoli že by se zhoršovaly hurikány. Munich Re tohle samozřejmě ví. Pánové v kravatách vás vodí za nos úmyslně. Tento typ pojišťovny totiž pojišťuje jiné pojišťovny – je to jakási záloha. Čím více Munich Re své klienty vyděsí, tím více si jich koupí pojistku. Politikům se hodí obviňovat lidi Oázou vědecké racionality by měla být alespoň klimatická komise OSN (tzv. IPCC). Ale není. IPCC do své Třetí zprávy 2001 vsunula právě apokalyptické výroky Munich Re beze slůvka o normalizaci škod.

Výmluvné je proč. Sice slýcháme, že komise je shromáždění vědecké elity světa. Ve skutečnosti na kapitolu o nárůstu škod IPCC najala studenta (Laurens Bouwer), který pracoval v Munich Re na brigádě.

Zato průkopník sezonních předpovědí hurikánů, světoznámý William Gray, nikdy pozvánku do IPCC nedostal – má nepohodlné názory. Odmítá totiž tezi, že vinou lidí se zhoršují hurikány, a šílení kolem CO2 pokládá za humbuk. Grayův kolega Chris Landsea (zaměstnanec předpovědního centra USA pro hurikány) pozvánku do IPCC sice dostal, ale zase brzy znechuceně odstoupil. Protestoval, že šéfové IPCC lžou novinářům o údajném zhoršování hurikánů.

Je to div? IPCC je politická komise, členy vybírají politici a ti také slovo za slovem schvalují závěrečné zprávy. Politikům se hodí vinit ze špatného počasí lidi. Proč? V obchodu s uhlíkovými odpustky se dnes točí kolem 170 miliard dolarů ročně. Tato vlna pověrčivého tmářství jistě bude námětem disertací studentů psychiatrie. Podívejme se ale, co se s klimatem děje doopravdy.

Klima se mění už 4,5 miliardy let od okamžiku, kdy tato planeta vznikla. Díky kolísání zemské osy, díky pulzování sluneční aktivity atd. Pověry, že "extrémy počasí" jsou nepřirozené, jsou tady odpradávna. Když 3. srpna 1562 gigantická bouře způsobila tmu v pravé poledne a ničila domy v celé Evropě, lidé mysleli, že je konec světa. Pak usoudili, že za to mohou čarodějnice.

Jaké škody by který hurikán způsobil v dnešních cenách, kdyby udeřil letos. Hurikán Sandy 2012 způsobil něco kolem 20–40 miliard dolarů škod a zabil jen pár desítek lidí. Je to tedy jeden ze slabších hurikánů.

Hurikán Galveston roku 1900 způsobil škody za 100 miliard dolarů a zabil kolem 10 tisíc lidí. Nejsilnější za posledních sto let byl hurikán na Miami v roce 1926. Způsobil škody skoro 200 miliard dolarů (v dnešních cenách). Sandy s pouhými cca 30 miliardami škod je zajímavá opravdu jen tím, že se náhodou strefila do známého města. Hurikány byly horší v dobách, kdy hladiny CO2 byly nižší.

A starší dějiny? Rok před vyhlášením nezávislosti, v roce 1775, udeřil na New Foundland hurikán (tzv. hurikán nezávislosti), který zabil 4000 osob – potopil britské loďstvo i s námořníky. V roce 1804 zaútočil Sněhikán (Snowicane), také to bylo v říjnu. I tehdy se hurikán z jihu spojil se sněhovou bouří ze severu.

Stát New York od 17. století zasáhlo cca 84 tropických či subtropických cyklon. V teplých letech (El Niňo) zasáhne USA hurikánů méně než v chladných letech. Posledních sedm let v USA neudeřil žádný hurikán síly 3 a vyšší. Bylo to nejdelší období klidu bez hurikánů za sto let! To ale nejsou strašidelné zprávy, takže to se na titulní stránky novin nedostane.

Vítězslav Kremlík; vystudoval historii a je tvůrcem portálu Klimaskeptik.cz

VytisknoutVytisknout článek Odeslat článek emailemOdeslat článek emailem

Komentáře k příspěvku

Doposud nebyly vloženy žádné komentáře.

---
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2023
design, kód: Jan Holpuch nejml.
RSS 2.0 RSS ­