Na této stránce najdete chronologicky řazené články představitelů a spolupracovníků CEPu, které vyšly v novinách a časopisech.
Chcete-li vyhledat články ke konkrétním problémům, využijte vyhledávací okénko "vyhledávání na serveru" v levé části této stránky.
předchozí | 75 | následující Jsou zobrazeny články 741-750 z celkových 774
Někteří politici prosazují reformu důchodového systému spočívající v zavedení povinného spoření do fondů. Nejpropracovanější model má Unie svobody a její stínový ministr sociálních věcí Volák. Unie svobody je považována za pravicovou stranu. Co je však na POVINNÉM spoření PRAVICOVÉHO? A co má POVINNÉ spoření společné se SVOBODOU, kterou má tato strana v názvu?
U státní televize z podstaty stále hrozí, že bude nástrojem určité politicko-názorové skupiny. Vždy bude také existovat jiná, nespokojená skupina, která bude mít pocit, že jí je dáván ve státní televizi nepřiměřeně malý prostor, že vysílání je příliš nevyvážené, jednostranné. Proč tedy, přes tyto zjevné nevýhody máme státní televizi?
Proklamovaným cílem je zlepšit dostupnost bydlení. Je ale nasnadě, že těm občanům, kterým stát peníze bere, se dostupnost bydlení nebo jiných věcí zhoršuje. Stát není kouzelník, stát umí pouze jedněm brát a druhým dávat. Každý občan včetně nemluvňat platí v průměru na program státní podpory stavebního spoření ročně už dnes přibližně 1000 korun.
Socialisté mají na nízké mzdy a vysoké sociální dávky jasný recept. Stačí zavést či zvýšit minimální mzdu. Vláda vydala nařízení, kterým se minimální mzda zvyšuje na 5000 měsíčně, tj. z 25 na 30 Kč za hodinu práce. Kdo by se dohodl se svým zaměstnancem na nižší mzdě, je zločinec.
Ve světle násilných protestů ultralevicových skupin proti existenci Světové banky se většina veřejnosti staví na její stranu. Kritika Světové banky však může vycházet i z liberálních pozic.
Radikální odpůrci "ekonomické globalizace" se chystají v Praze protestovat proti volnému obchodu, proti chudobě třetího světa, demonstrovat za odpuštění dluhů. Přidají se k nim ekologisté, obhájci "práv" zvířat, anarchisté a zastánci alternativních způsobů soužití všeho druhu. Chtějí společně také protestovat proti politice Mezinárodního měnového fondu, který omylem považují za kapitalistickou instituci. Ve skutečnosti však k sobě mají levicoví aktivisté a představitelé MMF a Světové banky mnohem blíže, než se na první pohled zdá.
Skupina poslanců pod vedením Vladimíra Mlynáře přišla s iniciativou daňového zvýhodnění zaměstnanců při koupi domácího počítače. Záměrem návrhu je podle Důvodové zprávy zvrátit "zaostávání za USA ve vybavování domácností osobními počítači", podpořit "využívání informačních technologií", zabránit vznikajícímu "novému druhu společenské nerovnosti, založené na tom, zda dotyčný má nebo nemá přístup k internetu".
Pojem "společnost" má v zásadě dva významy – používáme jej za prvé pro právnickou osobu, která není ve vlastnictví jediného majitele, a za druhé pro skupinu lidí sdílejících jeden právní systém. Poukážu zde na některé společné aspekty pojmu společnost v obou významech.
Jsou věci, kterým by se asi průměrný občan zdráhal uvěřit. Například tomu, že ještě než ze své výplaty začne při nákupech platit daň z přidané hodnoty, daň z piva, cigaret, benzínu, atd., je jeho práce zdaněna více než čtyřiceti procenty. Velká část daní zůstává očím poplatníků skryta, jako voliči se proto o míře zdanění rozhodují na základě neúplných informací. Zprůhlednění daňového systému by napomohlo kvalifikovanému rozhodování voličů.
Měnová krize roku 1997 byla charakteristická pádem hodnoty měny, změnou kurzového režimu a masivními devizovými intervencemi centrální banky. Souběžně probíhaly silné politické otřesy. Cílem mého příspěvku je ukázat, že relativní změna hodnoty kurzu nebyla tak veliká, aby se dalo hovořit o skutečné krizi.
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024 design, kód: Jan Holpuch nejml. |
RSS 2.0 |