Na této stránce najdete chronologicky řazené články představitelů a spolupracovníků CEPu, které vyšly v novinách a časopisech.
Chcete-li vyhledat články ke konkrétním problémům, využijte vyhledávací okénko "vyhledávání na serveru" v levé části této stránky.
předchozí | 63 | následující Jsou zobrazeny články 621-630 z celkových 774
Konvent Evropské unie složený ze zástupců národních států vypracoval pod vedením bývalého francouzského prezidenta Valéry Giscard d’Estaigna návrh Ústavní smlouvy Evropské unie. Zástupci národních států pak na mezivládní konferenci přijali jednomyslně tento návrh za východisko dalšího jednání. V průběhu mezivládní konference budou tento návrh dále upravovat a nakonec bude definitivní návrh předložen ke schválení národním státům.
Veřejné finance na Slovensku i v České republice trpí podobnými problémy. Deficit veřejných rozpočtů dosahuje v obou zemích více než 6 % HDP. Každoroční zadlužování takovýmto tempem je velmi nákladné a nadále neudržitelné. Obě země proto přistupují k reformě, jejímž cílem je deficit veřejných financí postupně snižovat.
Co by se tedy stalo, kdyby Česká republika Ústavu EU nepodpořila? ODS připouští vznik tzv. dvourychlostní Evropy:"Bude-li tato smlouva příliš federalistická, nedoporučíme její schválení v referendu a zachováme si své členství v EU ve stávající smluvní podobě," píše se v dokumentu ODS. Otázkou je, zdali je takové dvojí členství vůbec možné. Zda je možné, aby existoval pro jedny členy stálý prezident a pro jiné rotující předseda rady EU. Zda je možné, aby existovaly jedny rozhodovací orgány EU a aby tyto orgány rozhodovaly na jedněch principech pro jedny a na jiných principech pro jiné členy.
Občané schválili v referendu vstup České republiky do EU na základě Smlouvy o přistoupení. Protože však EU právě jedná o zásadní Ústavní smlouvě, je možné, že Česká republika bude 1. května 2004 vstupovat do jiné EU, než do které právě vstup odhlasovala.
Když za peníze daňových poplatníků před týdnem vznikla recese fiktivního hypermarketu Český sen, velmi mi to připomnělo vládní propagaci jiného "českého snu", vstupu do Evropské unie. Také jsou používány peníze daňových poplatníků, také se slibuje ráj na zemi a také jsou používány desinformace.
Německo se nachází v ekonomické recesi a na pokraji deflace. V tomto textu budu argumentovat, že tento stav německé ekonomiky souvisí se zavedením společné evropské měny eura.
Po pročtení Přístupové smlouvy neváhám tvrdit, že vstup do EU by byl minimálně z hlediska státního rozpočtu katastrofou.
Vstup do EU může být zkoumán z různých hledisek. Zdánlivě neutrálním analytickým přístupem je porovnávání tzv. nákladů a výnosů členství. Převládajícím názorem veřejné debaty je, že výnosy z členství v EU pro ČR vysoce převyšují náklady. My tvrdíme, že vyčerpávající analýza nákladů a výnosů členství v EU je – vzhledem ke složitosti vztahů v EU a vzhledem k nejisté budoucnosti – nemožná. Z toho mála, co o Evropské unii víme, se však zdá, že výhodnost vstupu žije spíše v představách vládních politiků než v realitě.
Existují dvě vize uspořádání Evropy. První vizí je Evropa svobodných národů, kde nemůže jeden stát nařizovat něco státu druhému či občanům druhého státu.....
"Souhlasíte s tím, aby se Česká republika stala podle Smlouvy o přistoupení České republiky k Evropské unii členským státem Evropské unie?" Na tuto otázku budou moci čeští občané odpovídat v červnovém referendu.
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024 design, kód: Jan Holpuch nejml. |
RSS 2.0 |