ENEN CZE
===

články

články

Na této stránce najdete chronologicky řazené články představitelů a spolupracovníků CEPu, které vyšly v novinách a časopisech.

Chcete-li vyhledat články ke konkrétním problémům, využijte vyhledávací okénko "vyhledávání na serveru" v levé části této stránky.

<- předchozí | 62 | následující -> Jsou zobrazeny články 611-620 z celkových 774

řadit dle data: (0-9) (9-0)

celý text ->Petr Mach: Vláda zvýhodňuje odboráře na úkor ostatních

Do novely zákona o dani z příjmu byl začleněn paragraf, který říká, že nově lze od daňového základu odečíst příspěvky zaměstnance odborové organizaci.Stát na základě tohoto "reformního" opatření přijde o stovky milionů korun, zatímco odboráři stovky milionů ušetří. Zbytek obyvatelstva naopak rozpočtový výpadek zaplatí ve formě vyšších spotřebních daní a DPH.

Hospodářské noviny, 17.10.2003

celý text ->Petr Mach: Vláda zvýhodňuje odboráře na úkor ostatních

V balíku zákonů přijímaných v rámci vládní reformy veřejných financí byla přijata i novela zákona o dani z příjmu, do níž byl začleněn paragraf, který říká, že nově lze od daňového základu odečíst příspěvky zaměstnance odborové organizaci do výše 3000 korun ročně (podobně jako dnes může každý odečíst položku na dítě či dary na dobročinnost). To znamená, že poplatník, pohybující se v nejnižším příjmovém pásmu zdaňovaném 15 % může takto uspořit 450 korun ročně.

Hospodářské noviny, 17.10.2003

celý text ->Petr Mach: Zdanění živnostníků a svoboda volby

Jednou ze součástí vládní reformy veřejných financí je zvýšení sazeb sociálního a zdravotního pojištění pro živnostníky. Vláda tím chce docílit toho, aby být "osobou samostatně výdělečně činnou" (OSVČ) bylo daňově stejně nevýhodné, jako být zaměstnancem.

Newsletter CEPu, 09.10.2003

celý text ->Marek Loužek: Hrozba Evropské ústavy

Evropská ústava, pokud by byla ratifikována členskými státy, by založila evropský superstát. Je výhodná pro velké státy, které chtějí v unii dominovat, méně už pro menší státy či země s tradicí relativní samostatnosti (Británie, skandinávské země). Tvářit se, že po přijetí evropské ústavy by ČR zůstala svrchovaným státem, jak ji definuje čl. 1 platné Ústavy, by bylo dětinské. Odmítněme ji.

MF Dnes, 24.09.2003

celý text ->Petr Mach: Deflace: Příčiny, důsledky a možnosti léčby

Od začátku r. 2002 ČNB cíluje míru inflace měřenou indexem spotřebitelských cen (CPI). Míra inflace je nyní hluboce pod cílovým koridorem, stanoveným tehdy ČNB. Protože již třetí měsíc (tj. od počátku roku 2003) je meziroční míra inflace záporná, hovoříme o deflaci.

sborník CEP č.25, 09.09.2003

celý text ->Petr Mach: Alois Rašín a teorie deflační politiky

Jméno Aloise Rašína je po první světové válce neodlučně spjato s deflační politikou. Deflace (klesání cen a mezd) – a zejména záměrná deflace – je jev, který je v ekonomické historii mnohem méně častý než inflace (růst cen a mezd).

CEP sborník č.24/2003, 08.09.2003

celý text ->Petr Mach: Evropská ústava z hlediska hlasovací procedury

Česká republika v červnu v referendu schválila Smlouvu o přistoupení. V ní jsme mj. kývli na to, že mnoho oblastí, o kterých Česká republika dosud rozhoduje samostatně jako suverénní stát, bude postoupeno do pravomoci evropských orgánů. Současně jsme odsouhlasili, že v nejdůležitějším rozhodovacím orgánu EU, Radě ministrů, budeme disponovat 12 hlasy z 321, tedy 3,7 %.

Newsletter CEPu, 08.09.2003

celý text ->Petr Mach: Alois Rašín a teorie deflační politiky

Deflace (klesání cen a mezd) – a zejména záměrná deflace – je jev, který je v ekonomické historii mnohem méně častý než inflace (růst cen a mezd). V tomto textu nebudu hodnotit nespornou Rašínovu zásluhu na tom, že Československo bylo čestnou výjimkou, když všude v okolí našeho státu ničily hospodářství hyperinflace vyvolané chronickými deficity státních rozpočtů financovanými tištěním peněz. Zabývat se zde budu fenoménem deflace, což je jev, který se opět po desetiletích stává dnešním tématem pro ekonomy, politiky i veřejnost.

www.cepin.cz, 22.07.2003

celý text ->Petr Mach: Reforma je z půlky kvůli unii

Vláda přichází s reformou veřejných financí. Nebude-li reforma provedena, hrozí, že nebude do deseti let na důchody, vzkázal odborářům premiér Špidla. Jak vyplývá z vládního materiálu "Koncepce reformy veřejných rozpočtů," vláda chce během let 2004 až 2006 zvýšit daně o 71 miliard a zkrátit výdaje o 199 miliard. Celkové břemeno reformy tedy má dosáhnout 270 miliard.

Hospodářské noviny, 16.07.2003

celý text ->Petr Mach: Rovná daň jako alternativní řešení dnešních fiskálních problémů

Veřejné finance v České republice trpí hlubokou nerovnováhou. Neúměrně narůstá státní dluh, deficity rozpočtů jsou obrovské. Nezaměstnanost je vysoká a hospodářský růst nízký. Nikdo nepochybuje o tom, že je potřeba provést reformy.

Lobby, 08.07.2003
---
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024
design, kód: Jan Holpuch nejml.
RSS 2.0 RSS ­