Na této stránce najdete chronologicky řazené články představitelů a spolupracovníků CEPu, které vyšly v novinách a časopisech.
Chcete-li vyhledat články ke konkrétním problémům, využijte vyhledávací okénko "vyhledávání na serveru" v levé části této stránky.
předchozí | 48 | následující Jsou zobrazeny články 471-480 z celkových 774
Předseda vlády České republiky Mirek Topolánek podepíše 13. prosince v Lisabonu tzv. Lisabonskou smlouvu, která by měla zásadním způsobem změnit postavení České republiky v Evropské unii, oproti stavu jak ho schválili občané v referendu roku 2003, a to přesto, že v 19. listopadu 2006 "[Kongres ODS zakázal] všem politikům ODS předávat další kompetence ČR na úroveň Evropské unie a rozšiřovat rozsah evropské agendy schvalované kvalifikovanou většinou." (usnesení 17. Kongresu ODS)
Mezivládní panel pro klimatické změny tvrdí, že díky globálním změnám klimatu vymře do konce století třetina druhů na Zemi. Jaká je skutečnost? Skutečný počet druhů na Zemi nikdo nezná. Počet druhů odhadovaný biology kolísá od dvou milionů až k osmdesáti milionům. Dosud přesně spočítáno je zhruba dva miliony druhů. Zdaleka nejvíce druhů připadá na hmyz, tedy brouky, mravence, mouchy a červy, dále houby, bakterie a viry. Ačkoli se tvrzení o masivním vymírání druhů tvrdošíjně opakuje, skutečnost je opačná: druhy neubývají, nýbrž přibývají.
Nejste ještě předplatiteli CEPu? Objednejte si předplatné na rok 2008.
Otcem" britského konzervatismu a konzervatismu vůbec se stal whigovský politik Edmund Burke(1729-1797), který až do Francouzské revoluce prosazoval z pohledu současníků spíše liberální kauzy, když kritizoval útisk katolických Irů, vedl spor proti bezohledné správě britského guvernéra v Indii a podporoval počáteční požadavky amerických kolonistů.
Nobelova cena patří mezi nejprestižnější ocenění na poli chemie, fyziky, lékařství, literatury a ekonomie. Uděluje se rovněž cena za příspěvek k bratrství mezi národy – Nobelova cena míru. Jak jde dohromady Nobelova cena s principy laissez faire, nezasahování státu do života lidí?
Na přelomu roku se má Česká republika připojit k tzv. Schengenské dohodě, tj. zrušit kontroly na hranicích s ostatními signatáři dohody. Při cestě do Bratislavy i Mnichova tedy na hranicích pouze přibrzdíme a budeme pokračovat do ciziny bez ukazování pasu pohraniční policii.
Návrh ministerstva životního prostředí zavést povinně vratné lahve a chystaná povinnost obcí třídit bioodpad znovu nastolily téma hospodaření s odpadem. Je nutno šetřit zdroji natolik, že stát musí kontrolovat dění u popelnic? Je recyklace smysluplná, nebo jde o mrhání zdroji?
Nezaměstnanost je porucha na trhu práce. Z nějakého důvodu existují lidé, kteří mohou a chtějí vykonávat placenou práci a současně není nikdo, kdo by jejich práce chtěl za finanční kompenzaci využít. Negativa a pozitiva
Když americký geofyzik M. King Hubbert přišel v 50. letech 20. století s tezí, že celková těžba ropy dosáhne v 70. letech vrcholu a pak začne klesat, mnozí mu uvěřili. Zlom, který přišel o dvacet let později, však byl pouze krátkodobý a za pár let se světová těžba ropy vrátila na tradiční vzestupnou křivku. Ačkoli ropný vrchol od té doby předpovídalo mnoho autorů, skutečný vývoj je nakonec vždy zklamal.
Rektor Masarykovy univerzity v Brně a předseda brněnského Centra pro studium demokracie a kultury si mezi českými politology vydobyl mimořádné postavení. Dokazuje to i jeho poslední kniha "Evropský mezičas". Podle autora by intelektuálové neměli nekriticky přejímat vize. Úlohou intelektuálů by mělo být spíše vize kriticky zkoumat a hledat v nich možná rizika. Fialova kniha je kritickou analýzou současného stavu Evropské unie.
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024 design, kód: Jan Holpuch nejml. |
RSS 2.0 |