Na této stránce najdete chronologicky řazené články představitelů a spolupracovníků CEPu, které vyšly v novinách a časopisech.
Chcete-li vyhledat články ke konkrétním problémům, využijte vyhledávací okénko "vyhledávání na serveru" v levé části této stránky.
předchozí | 46 | následující Jsou zobrazeny články 451-460 z celkových 774
Nyní je již jasné, že o Lisabonské smlouvě referendum v České republice nebude, přestože o stávajících smlouvách jsme rozhodli v referendu. Vláda předložila Lisabonskou smlouvu k ratifikaci parlamentu, který zahájil proceduru ratifikace, na jejímž konci Lisabonskou smlouvu buď schválí nebo neschválí.
Moje úvaha je docela jednoduchá - v životě je vždy něco za něco. K tomu, aby mnozí z nás odložili odjezd na chalupu nebo obětovali kousek času na to, aby ušli pár stovek metrů do příslušné volební místnosti, musí být přesvědčeni, že svojí volbou "něco" získávají. Pokud si to nemyslí, k volbám nejdou. To elektronická volba těžko změní. Ta nenahradí souboj myšlenek, vizí a jejich nositelů. A pokud ano, pak se konečných výsledků spíš obávejme.
Český ústavní soud svým rozhodnutím o zrušení třídenní nulové nemocenské bohužel předvedl jeden z nejzásadnějších a bezprecedentních zásahů do společenské legitimity reforem jako takových.
Kniha Václava Bělohradského "Společnost nevolnosti" ukazuje smutný konec intelektuála, který začínal jako liberál a končí jako neomarxista.
Stejně jako rádi ztrácíme paměť, tak se s buldočí zatvrzelostí většinově shodujeme na tom, že tzv. veřejné blaho, veřejné statky či veřejný zájem musí být nadřazeny těm individuálním či skupinovým. Hitem posledních let je budování všeobecného povědomí o tom, že se nově objevují "veřejné statky globálního charakteru", jakési planetární zájmy, při jejichž naplňování či ochraně je nutné spolupracovat na mezinárodní úrovni.
Česká republika je klasický welfare state, v negativním slova smyslu, s vysokou mírou státního přerozdělování a vysokými daněmi. Ne sice tak vysokými, jako v některých zemích západní Evropy, ale podstatně vyššími než v jiných dynamičtějších zemích. Česká republika by díky své poloze mohla úspěšně fungovat jako daňový ráj. Ukažme si to na příkladu daně z benzínu.
Evropské instituce to myslí vážně: suverénní vládu České republiky chtějí vytahat za uši proto, že se "odvážila" vyjednat zrušení vstupních víz do USA, aniž se na to ctihodných evropských úředníků ptala. Unie se tak v Česku představila s dalším pozoruhodným příspěvkem, který by bylo vhodné v ratifikačním procesu nepřehlédnout.
V lednovém newsletteru CEPu jsme publikovali graf měsíčních průměrů globální teploty. Ke grafu jsme přidali titulek "Konec globálního oteplování?" Neviditelný Pes uveřejnil 3.3. článek pana Vladimíra Čermáka z Akademie věd. Pan Čermák tvrdí, že se oteplování naopak neustále zrychluje.
Kubánský vůdce Fidel Castro nedávno oznámil, že Kuba jako první na světě nahradila žárovky úspornými zářivkami. Jak uvedl v oficiálním listě Ústředního výboru Komunistické strany Kuby, "Každá země, bohatá i chudá, může ušetřit mnoho dolarů a energie jednoduše tím, že vymění běžné žárovky za fluorescentní zářivky. Kuba toto nyní udělala v každé domácnosti." Ústřední plánovací komise spočítala, že je to národohospodářsky výhodné. Se stejným návrhem přichází nyní i Evropská unie.
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024 design, kód: Jan Holpuch nejml. |
RSS 2.0 |