ENEN CZE
===

články

články

Na této stránce najdete chronologicky řazené články představitelů a spolupracovníků CEPu, které vyšly v novinách a časopisech.

Chcete-li vyhledat články ke konkrétním problémům, využijte vyhledávací okénko "vyhledávání na serveru" v levé části této stránky.

<- předchozí | 50 | následující -> Jsou zobrazeny články 491-500 z celkových 774

řadit dle data: (0-9) (9-0)

celý text ->Dušan Tříska, Mojmír Hampl, Petr Mach: Ano, věříme v člověka a technologický pokrok

Klima se stalo tématem sezony. Aktivisté i politici navrhují rozsáhlé programy regulací s cílem řídit globálně i přirozené změny planetárního klimatu. Mnozí ekonomové i další vědci proti těmto omezením svobody naopak z pozice svých disciplín rozhodně vystupují. Jedním z této skupiny lidí je i český prezident.

Hospodářské noviny, 28.05.2007

celý text ->Marek Loužek: David Hume – klasik liberalismu

David Hume žil v letech 1711-1776. Na univerzitu v Edinburgu byl přijat již ve 12 letech. Zde zdokonalil svou latinu a naučil se řecky. V 26 letech napsal během pobytu ve Francii své dílo "Pojednání o lidské přirozenosti". Nikdy se neoženil. Dvakrát se Hume ucházel o akademickou katedru, ale marně. Přijal proto místo knihovníka v Edinburgu. Měl přístup k pramenům, čehož mistrně využíval.

CEVROrevue 4/2007, s.21., 04.05.2007

celý text ->Marek Loužek: Hysterie globálního oteplování

Hysterie kolem globálního oteplování nabývá na síle. Ještě nebyla zveřejněna podzimní konečná zpráva Mezivládního panelu OSN pro klimatické změny a už se objevují hrůzostrašná varování o tom, jak naše planeta umírá. Je globální oteplování fikce nebo realita? Pokud realita, přináší pro svět nebezpečí, nebo i nějaká pozitiva? Jsou náklady boje proti globálnímu oteplování přiměřené, nebo jde jen o plýtvání zdroji?

MF Dnes 28.4.2007, D6, Kavárna, 28.04.2007

celý text ->Marek Loužek: Je stárnutí populace tragédií?*

Jedna z nejviditelnějších společenských a ekonomických změn odehrávajících se v současném světě je stárnutí populace. Zatímco odborníci varují před dalekosáhlými dopady tohoto vývoje, není to nový proces. Změna v očekávané délce života, kterou pozorujeme za uplynulých dvě stě let, způsobuje, že více než polovina lidí v rozvinutém světě se dožívá sedmdesáti let a výše.

Sborník příspěvků z konference, 17.04.2007

celý text ->Marek Loužek: Hrozí lidstvu hlad?

Dubnová zpráva Mezinárodního panelu OSN pro změny klimatu přinesla tolik zavádějících informací, že je obtížné je všechny vyvracet. Zastavme se jen u dvou předpovědí klimatologů, které mohly leckoho vyděsit: že stamiliony lidí v důsledku globálního oteplování zemřou hladem, a že hrozí nedostatek vody.

Hospodářské noviny, s.11., 17.04.2007

celý text ->Kutílek Miroslav: Globální oteplování a klimatické změny v minulosti

Globální oteplování, klimatické změny, existence skleníkového efektu se nezřídka stávají argumentem spíše v rukou politiků než erudovaných odborníků. V médiích ústí často tato problematika do katastrofálních vizí a jiných hrozeb lidstvu. V následujícím článku se snažím problematiku kriticky posoudit a odlišit pouhé hypotézy od fakt prověřených dlouhodobým pozorováním.

Metodický portál RVP, 10.04.2007

celý text ->Petr Mach: Proexportní politika nemá opodstatnění

Proexportní politika je použití peněz daňových poplatníků s cílem pomoci vybraným firmám s prodejem zboží v zahraničí. Konkrétní podobou bývá exportní dotace, pojištění exportu, zvýhodněné úvěry, intervenování do měnového kurzu. Obvykle je tato politika obhajována jako opatření, které je výhodné nejen pro danou firmu, v jejíž prospěch je opatření prováděno, ale jako opatření, které je obecně dobré pro společnost či pro ekonomiku jako celek.

Laissez Faire, 29.03.2007

celý text ->Mojmír Hampl: Finanční trápení MMF

Jedním z klíčových poslání Mezinárodního měnové fondu (MMF), vepsaným též do prvního odstavce jeho zakládací listiny, je podpora světové finanční stability. Je proto paradoxní, že z hlediska financování vlastního chodu a provozu je Fond naopak na existenci ekonomických krizí a nestabilit do značné míry závislý. Tato na první pohled "zvrácená motivace" je důsledkem faktu, že základním zdrojem běžných příjmu Fondu jsou úrokové výnosy z úvěrů, facilit a dalších typů půjček, které poskytuje zemím v potížích. Zdrojem půjček fondu jsou pak upsané kvóty (aktuálně celkem asi 315 miliard dolarů), tedy "členské poplatky" těch 184 zemí, které se do dnešního dne rozhodly do MMF vstoupit.

www.bankovnictvi.ihned.cz/uvodnik, 27.03.2007

celý text ->Petr Mach: Olympiáda se nevyplatí

Dluhy a nevyužité areály jsou dědictvím všech nedávných olympiád. Montreal splatil poslední dluhy z olympiády roku 1976 letos. Původní náklady řecké olympiády roku 2004 ve výši 4,6 miliardy euro se vyšplhaly na 7,6 miliardy euro (215 miliard korun). Většinu účtu zaplatil daňový poplatník, stejně jako v roce 2000 v Barceloně. Britský rozpočet na olympiádu 2012 se vyšplhal z původního rozpočtu 2,3 miliardy na 9 miliard liber (370 miliard korun), z toho daňoví poplatníci zaplatí 80%. Kam se vyšplhá česká cena?

Lidové noviny, 26.03.2007

celý text ->Marek Loužek: Riziková společnost – záminka pro regulaci

Kniha Ulricha Becka "Riziková společnost" (1986) se stala sociologickou klasikou uplynulých desetiletí. České vydání práce v Sociologickém nakladatelství (Praha, 2004), je proto třeba přivítat. To však v žádném případě neznamená, že teze, které profesor sociologie přednášející na mnichovské univerzitě a London School of Economics přináší, lze nekriticky přijímat. Naopak, většina jeho tezí je více než diskutabilní a volají po ostré polemice.

Revue Politika 5 (2007), č. 2, s. 37-40, 21.03.2007
---
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024
design, kód: Jan Holpuch nejml.
RSS 2.0 RSS ­