ENEN CZE
===

články

články

Na této stránce najdete chronologicky řazené články představitelů a spolupracovníků CEPu, které vyšly v novinách a časopisech.

Chcete-li vyhledat články ke konkrétním problémům, využijte vyhledávací okénko "vyhledávání na serveru" v levé části této stránky.

<- předchozí | 41 | následující -> Jsou zobrazeny články 401-410 z celkových 774

řadit dle data: (0-9) (9-0)

celý text ->Petr Mach: Finanční krize a Lisabonská smlouva

Evropská komise zveřejnila 26. listopadu "Plán obnovy pro růst a zaměstnanost"[1] – tedy plán, jak utratit 200 miliard euro veřejných peněz s cílem čelit současné recesi, která zasáhla některé země Evropské unie. Plán mají projednat premiéři členských států na setkání Rady 12. prosince.

Euro, 08.12.2008

celý text ->Ladislav Jakl: Kořeny dnešní argumentace o evropské integraci

Dám vám hádanku. Přečtěte si následující řádky a pak si odpovězte: je člověk, který tyto řádky označí za výplod čistokrevného nacismu, provokatér, národovec a extremistický euroskeptik? Nebo spíše poučený demokrat?

Virtually.cz, 05.12.2008

celý text ->CEP: Video-rozhovor moderátora Jana Bohdala s Petrem Machem o Lisabonské smlouvě

Video-rozhovor s Petrem Machem na RTA pro ceskamedia.cz

ceskamedia.cz, 30.11.2008

celý text ->Marek Loužek: Krugman - mistr katastrofických scénářů

Nobelova cena se v posledních letech výrazně zpolitizovala. Pokud v minulém roce dostal Nobelovu cenu míru politik Al Gore, letos dostal Nobelovu cenu za ekonomii další angažovaný myslitel: Paul Krugman. Širší veřejnosti je známý jako sloupkař v New York Times. Ačkoli napsal více než dvě stě vědeckých statí, do hledáčku Nobelova výboru se asi nedostal kvůli nim, nýbrž kvůli své propagandě.

51 pro 11/2008, 27.11.2008

celý text ->Petr Mach: Není dobojováno!

Vím, že mezi čtenáři lidovek jsou lidé, kteří jen za to, že český prezident kritizuje Lisabonskou smlouvu, jej přirovnávají k čínskému diktátorovi Mao Ce-Tungovi (předevčírem Pavel Bobek na tomto místě). Jako by nebylo patřičné se k jakémukoliv dokumentu přicházejícímu z Bruselu vůbec vyjadřovat a ratifikace měla být jen formálním souhlasem. Myslím, že je to lehkomyslný přístup. Zásadní mezinárodní smlouvy přenášející pravomoci na nadnárodní instituce mají být pečlivě posuzovány. To, že smlouva nevadí parlamentům 25 dalších členských států, neznamená, že nemůže vadit nám.

Lidové noviny, 27.11.2008

celý text ->Mojmír Hampl: Krize a zavedení eura ještě jednou

Co se týče eurozóny, prakticky ve stejném okamžiku zasáhla krize tak geograficky i strukturálně odlišné ekonomiky jako je Irsko či Řecko, které spojuje jedna měna. Ano, euro ekonomiky více propojuje, ale pak snáze přenáší i špatné ekonomické impulsy a šoky. Copak by někdo podepsal konstatování, že společná měna přenos finanční nákazy v eurozóně samé brzdí?

MF DNES, 26.11.2008

celý text ->Petr Mach: Smlouva mezi ČR a USA o zřízení radarové stanice má smysl jen pokud nebude přijata Lisabonská smlouva

Dvě mezinárodní smlouvy hýbou veřejným míněním v České republice. Jedna - Smlouva mezi ČR a USA o zřízení americké radarové stanice – má umožnit zřízení součásti systému americké protiraketové obrany na našem území. Druhá – Lisabonská smlouva pozměňující smlouvu o Evropské unii – by přesunula mnoho nových pravomocí na Brusel. Obě smlouvy si proto zaslouží výjimečnou pozornost. A obě smlouvy spolu zásadním způsobem souvisí.

Euro, 24.11.2008

celý text ->Tomáš Břicháček: Lisabonská smlouva: cesta k evropskému státu

Nepochybujme o tom, že hlavním tématem naší zahraniční politiky je dnes otázka ratifikace Lisabonské smlouvy (LS). Právě tato smlouva má potenciál ovlivnit budoucnost naší země více než cokoli jinéhona současné domácí i zahraniční politické scéně. Přesto se o ní narozdíl např. od otázky umístění amerického radaru, která je ve srovnání s ní záležitostí druhého řádu, nevede širší veřejná debata.

Parlamentní zpravodaj 11/2008, 20.11.2008

celý text ->Tomáš Břicháček: Lisabonská smlouva a radar – souvislosti a paradoxy

V zahraničněpolitické agendě České republiky nyní dominuje otázka ratifikace Lisabonské smlouvy a smluv o umístění amerického radaru. Tyto smlouvy se navzájem velmi liší svým předmětem, povahou a celkovým významem, přesto nebo právě proto není bez zajímavosti postavit je vedle sebe a zamyslet se nad některými méně diskutovanými souvislostmi.

Revue Politika 9/2008, 20.11.2008

celý text ->Petr Mach: Vedlejší efekty: Petr Mach s Monikou Pajerovou na ČT 24

Záznam pořadu "Vedlejší efekty" 16.11. 20:05-21:00 Moderátor: Barbora Kroužková Hosté: Petr Mach (CEP) a Monika Pajerová (ANO pro Evropu)

ČT 24, 18.11.2008
---
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024
design, kód: Jan Holpuch nejml.
RSS 2.0 RSS ­