Na této stránce najdete chronologicky řazené články představitelů a spolupracovníků CEPu, které vyšly v novinách a časopisech.
Chcete-li vyhledat články ke konkrétním problémům, využijte vyhledávací okénko "vyhledávání na serveru" v levé části této stránky.
předchozí | 37 | následující Jsou zobrazeny články 361-370 z celkových 774
Prvního prosince 2009 vstoupila v platnost Lisabonská smlouva (LS.) V souvislosti s peripetiemi jejího vzniku i komplikovanou ratifikací se v české politice z času na čas objevil zájem o tuto mezinárodní smlouvu, která fakticky promění Evropskou unii v útvar blízký federálnímu státu. Překvapení, s jakým byla v některých případech přijata podmínka prezidenta republiky k ratifikaci LS v ČR však svědčí o tom, že hlubší debata o této smlouvě u nás stále neproběhla.
Pod pokličku tzv. klimatického alarmismu umožnil nedávno veřejnosti nahlédnout hackerský útok na britské klimatologické středisko.
Ve čtvrtek 19. listopadu vystavil na jednom ruském serveru neznámý hacker – a možná insider, jehož trpělivost přetekla – soubor, který po rozbalení nabídl celému světu 4 556 souborů o celkem 156 megabajtech. Mimo jiné šlo o 1 072 e-mailů poslaných od poloviny 90. let dodneška. Šlo o velkou část obsahu disku Klimatické výzkumné jednotky (CRU) Východoanglické univerzity, která je asi nejdůležitějším klimatologickým pracovištěm pohánějícím Mezivládní panel pro klimatické změny (zkratka IPCC) OSN. Je zodpovědná za měření teplot na Zemi, za velkou část rekonstrukcí teplot v minulosti a za propagaci antropogenního (lidského) původu oteplování.
CEP si Vám dovoluje nabídnout zvýhodněné předplatné na rok 2010. Pokud se stanete předplatitelem již nyní, získáte za standardní cenu předplatné nejen na celý příští rok, ale i na zbývající měsíce roku 2009.
Prezidenta Klause v uplynulých týdnech jeho domácí i zahraniční protivníci hojně kritizovali za to, že odmítá podepsat Lisabonskou smlouvu. Veškerá kritika, kterou jsem zaznamenal, byly útoky ad hominem. Prezident prý je "výstředník", "provokatér", chce se doma i v zahraničí "zviditelnit" atd. Téměř nikdo v České republice ani v Evropě si nedal tu práci, aby proti prezidentovi vystoupil s ohledem na podstatu jeho argumentů proti Lisabonské smlouvě.
Zdá se, že Ústavní soud svým kontroverzním rozhodnutím o zrušení ústavního zákona č. 195/2009 Sb. u veřejnosti získal spíše kladné než záporné body, jak alespoň napovídají průzkumy mínění a jak cítím i z reakcí svého okolí. Vzniklou krizi občané paradoxně přičítají spíše politikům než Ústavnímu soudu. U odborné veřejnosti a politické reprezentace je situace poněkud odlišná; mnoho význačných expertů z oblasti ústavního práva i čelných politiků hovoří o nebezpečném excesu.
V únoru tohoto roku vláda stáhla z Parlamentu projednávání smluv o výstavbě radaru amerického systému protiraketové obrany (missile defense, MD), což tehdejší předseda vlády komentoval slovy, že v projednávání těchto mezinárodních smluv beztak nemá smysl pokračovat, protože pro jejich přijetí v této Poslanecké sněmovně zjevně neexistuje dostatečná podpora. Libovolná vláda vzešlá ze sněmovních voleb však -z libovolných pohnutek- může již na podzim letošního roku opět rozhodnout o znovupředložení těchto smluv k projednávání a vyjádření souhlasu či nesouhlasu Parlamentu.
Do závěru legislativního procesu dospěl takzvaný protikrizový balíček obsahující několik zákonů, jež mají za úkol bojovat proti důsledkům ekonomické recese. Mnoho zákonů již prezident republiky Václav Klaus podepsal, a mohou tedy začít platit. O zákonu obsahujícím takzvané šrotovné bude Poslanecká sněmovna jednat znovu.
As far as the future weather is concerned, we often accept horrific disaster stories that almost seem more appropriate in a Hollywood film. According to some, parts of Antarctica are sinking into the sea, ocean water levels are rising dramatically, devastating hurricanes will bear down on us, the Gulf Stream will stop flowing, and Europe will freeze over. Will such end-of-the-world scenarios actually happen, or are these fears unfounded?
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024 design, kód: Jan Holpuch nejml. |
RSS 2.0 |