ENEN CZE
===

publikace

obálka publikace CEP: Sborník 69/2008 "Inflace - krátkodobý výkyv, nebo střednědobá hrozba?"

111 stran, brožovaná vazba
vyšlo: červenec 2008
cena: 70,- Kč


Předmluva

Cenový skok, jehož jsme byli u nás, ale i jinde ve světě svědky na přelomu let 2007/2008, vyvolal pozornost nejen ekonomů, ale i běžných občanů. Pro žádného spotřebitele není pozitivní, když se ceny zboží a služeb zvyšují. Inflaci jsme očekávali, ale její razance překvapila. O tom, nakolik jde jen krátkodobý výkyv, nebo o hrozbu ze střednědobého či ještě delšího pohledu, pojednává nový sborník Centra pro ekonomiku a politiku.

Část A sborníku přináší kompletní texty ze semináře "Inflace – krátkodobý výkyv, nebo střednědobá hrozba?" z 18. února 2008. Viceguvernér České národní banky Miroslav Singer vysvětluje letošní inflační šok očima centrální banky. Ekonom České spořitelny Viktor Kotlán říká, že mírná inflace by nebyla hrozbou, dokonce i kdyby trvala déle. Původně makroekonomická analytička Komerční banky a dnes nová členka bankovní rady ČNB Eva Zamrazilová ukazuje na vzestupu inflace význam autonomní měnové politiky a na příkladu Slovinska, které vstoupilo do eurozóny, dokládá, jak inflaci ovlivňuje přijetí nadnárodní měny. Petr Mach z Centra pro ekonomiku a politiku analyzuje globální vlivy inflace a upozorňuje, že zvyšování cen potravin je z části způsobeno povinným přimícháním zemědělských produktů

do paliv.

V části B uveřejňujeme další zajímavé doplňkové texty. Profesor Vysoké školy ekonomické Martin Mandel a člen bankovní rady ČNB Vladimír Tomšík demonstrují monetární přístup k inflaci. Členové bankovní rady ČNB Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík vysvětlují, proč je cenový skok dočasný. Profesor Vysoké školy ekonomické a člen bankovní rady ČNB Robert Holman rozebírá rizika cílování inflace. Doktorand Národohospodářské fakulty VŠE Lukáš Kovanda mapuje zásadní teoretické debaty o inflaci. Doktorand Národohospodářské fakulty VŠE Tomáš Munzi kritizuje centrální měnové plánování. Ředitel sekce lidských zdrojů ČNB Vladimír Kolman upozorňuje na inflační rizika nízké nezaměstnanosti v ČR, která může být pod přirozenou mírou.

Otázka, zda je inflační skok dočasný či trvalý, je zásadní. Jde-li o dočasný jev, nemusí na něj centrální banka reagovat žádnou změnou měnové politiky. Pokud by šlo o trvalý jev, asi by centrální banka měla zareagovat jinak. Přehnaný aktivismus měnové politiky ve stylu stálých změn úrokových sazeb, které mají vyhladit hospodářský cyklus, však není dobrá cesta. Lepší jsou pevná pravidla, zejména stálý růst množství peněz v ekonomice. Věřím, že nový sborník najde pozorné čtenáře.

Václav Klaus

V Praze, 21. května 2008

---
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2023
design, kód: Jan Holpuch nejml.
RSS 2.0 RSS ­