ENEN CZE
===

publikace

obálka publikace CEP: Sborník č. 29 "Daňová konkurence"

88 stran, brožovaná vazba
vyšlo: leden 2004
cena: 70,- Kč


První sborník v roce 2004 přináší texty ze tří ekonomických seminářů: "Daňová reforma na Slovensku" z 26. května 2003, "Fiskální opatření – reforma, nebo balíček?" z 3. listopadu 2003 a "Daňová harmonizace vs. daňová konkurence" z 13. ledna 2004. CEP tak pokračuje v tradici seminářů o liberálních ekonomických konceptech, které se již v mnoha zemích daří realizovat v praxi.

Ministr financí Slovenské republiky Ivan Mikloš představil v květnu 2003 v Praze návrh slovenské daňové reformy. Připomněl cíl i parametry reformy i její fiskální důsledky. Místopředseda rozpočtového výboru české Poslanecké sněmovny Vlastimil Tlustý označil slovenskou rovnou daň za výzvu pro Českou republiku. Daňová optimalizace je podle něj business, jemuž je možné zamezit pouze transparentní a nízkou rovnou daní. Texty obou řečníků uveřejňujeme v části A.

Do části B jsme zařadili vystoupení na listopadovém semináři o vládních fiskálních opatřeních. Mojmír Hampl z České spořitelny kritizoval vládní reformu za nekoncepčnost a neupřímnost. Poradkyně prezidenta republiky Stanislava Janáčková označila vládní politiku za záplaty pro rozpočet, nikoli systémová opatření. Hlavní ekonom ING Jiří Rusnok považoval fiskální reformu za nutnou, byť měl určité výhrady k její faktické dnešní realizaci. Ondřej Schneider z Fakulty sociálních věd vidí fiskální politiku pro 21. století v tzv. nezávislých rozpočtových institucích.

Příspěvky na lednovém semináři o daňové harmonizaci vs. daňové konkurenci jsou obsaženy v bloku C. Profesorka VŠE Květa Kubátová rozebrala spor mezi daňovou harmonizací a konkurencí z teoretického hlediska. Petr Mach z Centra pro ekonomiku a politiku kritizoval daňovou unifikaci v EU a podpořil daňovou konkurenci mezi státy. Miroslav Plojhar z Newton Holding analyzoval daňovou konkurenci u daní z příjmů korporací a připomněl její mezinárodní kontext.

Fakt, že nejen v Hong Kongu, Estonsku, Rusku, Lotyšsku či Litvě, ale dokonce už i na Slovensku existuje rovná daň, svědčí o tom, že teoretické koncepty mají hluboký význam pro hospodářskou praxi. Přejme si, aby se i České republice jednou podařilo uskutečnit projekt, o němž sní celé generace liberálních ekonomů. Nedopusťme, aby stát bral z našich peněženek více, než je nezbytně nutné.

Marek Loužek

V Praze, 29.1.2004

---
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2023
design, kód: Jan Holpuch nejml.
RSS 2.0 RSS ­