ENEN CZE
===

publikace

obálka publikace CEP: Sborník č. 55/2007 "Maďarské povstání 1956 - padesát let poté"

140 stran, brožovaná vazba
vyšlo: únor 2007
cena: 70,- Kč


 

Předmluva

Maďarské povstání roku 1956 představuje jednu z nejvýznamnějších událostí evropských dějin druhé poloviny 20. století. Výročí padesáti let, které od něj uplynuly, jsme proto nemohli nechat bez povšimnutí. Centrum pro ekonomiku a politiku nabízí sborník, který vychází z našeho podzimního semináře a je doplněn o další inspirativní texty a přílohy.

Část A přináší kompletní texty ze semináře "Proč si dnes připomínat maďarské povstání roku 1956", který se konal dne 24. října 2006. Spisovatel Pavel Kohout hodnotí maďarské povstání očima reformního komunisty. Profesor Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Vladimír Nálevka rozebírá to, co maďarským událostem předcházelo. Bývalý ministr zahraničních věcí ČR Jaroslav Šedivý vsazuje maďarské události do mezinárodního kontextu. Ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma popisuje průběh klíčových dnů maďarského povstání v říjnu a listopadu 1956.

V části B sborníku uveřejňujeme řadu důležitých doplňkových textů. Eva Irmanová z Historického ústavu Akademie věd ČR analyzuje porážku maďarské revoluce a nástup kádárismu. Jacques Rupnik z pařížského Centra pro mezinárodní studie a výzkum srovnává výbuch občanské nespokojenosti v Maďarsku před padesáti lety a dnes. Politolog Bohumil Doležal tvrdí, že Maďaři před padesáti lety prokázali odvahu, na kterou Češi neměli. Ředitel Maďarského kulturního centra v Praze György Varga připojuje osobní vzpomínku na rok 1956. Redaktor deníku Právo Miroslav Šiška líčí život a smrt Imre Nagye. Jiří Pernes z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd se zabývá českým vnímáním roku 1956.

V části C přetiskujeme příspěvek prezidenta České republiky do maďarského vzpomínkového alba o maďarské revoluci roku 1956, který tuto událost považuje za mezník boje národů střední Evropy proti komunistické totalitě. Mimořádně zařazujeme jako přílohu sborníku CD s unikátními záběry z budapešťského povstání roku 1956, které CEPu poskytla paní Soňa Kodetová.

Maďarská revoluce byla projevem spontánního masového odporu proti stalinistické tyranii, která byla po druhé světové válce Sovětským svazem vnucena zemím za železnou oponou. Byla událostí tragickou i nadějnou zároveň, kdy totalitě poprvé zazvonila hrana. Maďarská revoluce otevřela oči všem, kteří vidět chtěli. Ukázala, že komunismus je nereformovatelný. Stojí za to si ji připomínat i dnes.

Václav Klaus

V Praze, 13. prosince 2006

---
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024
design, kód: Jan Holpuch nejml.
RSS 2.0 RSS ­