ENEN CZE
===

publikace

obálka publikace CEP: sborník č. 50/2006 "Šedesát let od smrti Johna Maynarda Keynese"

92 stran, brožovaná vazba
vyšlo: září 2006
cena: 70,- Kč


 

Předmluva

Letos uplynulo šedesát let od smrti Johna Maynarda Keynese a současně sedmdesát let od vydání jeho "Obecné teorie", která na několik desetiletí předznamenala vývoj ekonomické teorie i hospodářské politiky. Centrum pro ekonomiku a politiku nemůže nechat tato kulatá výročí bez povšimnutí a nabízí čtenářům sborník, který se vypořádává s autorem, který byl svého času označován za největšího ekonoma 20. století.

V části A uveřejňujeme texty ze semináře "Co zbylo z Keyenese po šedesáti letech?", na němž vystoupili přední čeští znalci dějin ekonomických teorií. Profesor Vysoké školy ekonomické Robert Holman vyložil Kynesovu obecnou teorii jako slepou uličku, která vyústila do bujení vládních dluhů a růstu zdanění. Profesor Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Milan Sojka obhajoval Keynese a tvrdil, že jeho odkaz zůstává stále aktuální.

V části B vydáváme další inspirativní doplňkové texty k J. M. Keynesovi. Poradce Goldman Sachs a pedagog na FSV UK Vladimír Dlouhý vysvětluje příčiny krize keynesiánské teorie i hospodářské politiky. Prezident Americké nadace pro ekonomické vzdělávání Richard Ebeling varuje, že ekonomové typu Keynse světu způsobují nedozírné škody. Dan Šťastný z Vysoké školy ekonomické a Liberálního institutu upozorňuje na nekonzistenci v Keynesově díle a kritizuje jeho mesiášský syndrom a sklon k aroganci.

Do části C zařazujeme texty z lednového semináře "Kapitalismus – ideál, nebo ošklivé slovo?" z 20. února 2006. Místopředseda vlády pro ekonomiku Jiří Havel se podíval na kapitalismus keynesiánskýma očima a hájil tezi, že v dnešní Evropě není kapitalismus úplně slušné slovo. Ekonom Karel Kříž oponoval, že neslušným slovem je socialismus, nikoli kapitalismus. Poslanec Parlamentu ČR Martin Říman obhajoval kapitalismus jako nosný model pro dnešní svět.

Debata o tom, zda je kapitalismus rovnovážný či vnitřně nestabilní systém, bude jistě dále pokračovat. Dílo Johna Maynarda Keynese je z tohoto hlediska jakousi odbočkou, kdy se ekonomická teorie nejprve odvrátila od klasické teorie vycházející z rovnovážných trhů, aby ji později znovu vzkřísila v podobě monetarismu a nové klasické makroekonomie. Věřím, že nový sborník Centra pro ekonomiku a politiku najde pozorné čtenáře.

Václav Klaus

V Praze, 31. července 2006

---
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2023
design, kód: Jan Holpuch nejml.
RSS 2.0 RSS ­