ENEN CZE
===

publikace

obálka publikace CEP: Sborník č. 45/2006 "Přebytek obchodní bilance - zázrak, nebo zákonitost?"

116 stran, brožovaná vazba
vyšlo: únor 2006
cena: 70,- Kč


Nový sborník CEP č. 45/2006 shrnuje texty ze tří ekonomických seminářů, které Centrum pro ekonomiku a politiku uspořádalo ve druhé polovině roku 2005. Protože nejobsáhlejší jsou příspěvky k přebytku obchodní bilance, rozhodli jsme sborník po obchodní bilanci pojmenovat a připojit dva zajímavé semináře o antimonopolní politice a strukturálních fondech.

Část A přináší kompletní příspěvky ze semináře "Přebytek obchodní bilance – zázrak nebo zákonitost?". Členka bankovní rady České národní banky Michaela Erbenová střízlivě analyzuje vývoj platební bilance; přebytek obchodní bilance nepovažuje ani za iluzi ani za zázrak. Hlavní analytička Raiffeisenbank Helena Horská pokládá vývoj zahraničního obchodu za obdivuhodný. Poradkyně prezidenta republiky Stanislava Janáčková upozorňuje na spojené nádoby běžného a kapitálového účtu a tvrdí, že česká ekonomika ještě není zralá na vývoz kapitálu. Eva Zamrazilová z Komerční banky označila obchodní přebytek za zázrak, protože jde o pozitivní jev, který nikdo neočekával.

Část B shrnuje texty ze semináře "Antimonopolní politika – klacek na úspěšné?". Profesor Vysoké školy ekonomické a člen bankovní rady České národní banky Robert Holman upozorňuje na paradox antimonopolní politiky: antimonopolní úřady trestají příliš vysoké ceny, příliš nízké ceny a nakonec i stejné ceny. Hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka považuje strach z monopolu za zbytečný a pokouší se vyvrátit mediální kritiku českého bankovního sektoru. Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina načrtává nové trendy a postupy v práci ÚOHS v následujícím období. Ředitel CD-F Dušan Tříska nabízí vtipnou a elegantní analýzu antimonopolní politiky z pohledu ekonomického teoretika.

Část C obsahuje texty ze semináře "Strukturální fondy – zázračný zdroj nebo černá díra?". Primátor hlavního města Prahy Pavel Bém kritizuje přerozdělování EU: strukturální fondy podle něj připomínají spíše černou díru. Hejtman Středočeského kraje Petr Bendl upozorňuje na některé zbytečné operační programy, které v rámci strukturální podpory v EU existují. Náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová obhajovala strukturální fondy EU jako dobrý zdroj. Petr Mach z Centra pro ekonomiku a politiku vysvětlil, proč považuje evropské dotace za škodlivé.

---
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2023
design, kód: Jan Holpuch nejml.
RSS 2.0 RSS ­