ENEN CZE
===

publikace

obálka publikace CEP: Sborník 76/2009 "Energetická politika"

86 stran, brožovaná vazba
vyšlo: květen 2009
cena: 70,- Kč


Předmluva

Plynová krize z počátku letošního roku ukázala mimořádný význam energetiky pro fungování ekonomiky. Proto téma energetická politika. I když Rusko a Ukrajina uzavřely dohodu o obnovení dodávek plynu do Evropy, evropské země přemýšlejí, jak své zdroje plynu diverzifikovat. O tom, zda se podobná krize může v budoucnu opakovat a co s tím eventuálně můžeme udělat my sami, pojednává nový sborník Centra pro ekonomiku a politiku.

Část A přináší texty ze semináře "Energetická bezpečnost – fikce, nebo reálný cíl?" z 28. ledna 2009. Velvyslanec ČR pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška vyslovil názor, že stabilitu dodávek očekávat nemůžeme. Generální ředitel RWE Transgas Martin Herrmann argumentuje, že energetická bezpečnost je reálný cíl, o nějž stojí za to usilovat. Generální ředitel MERO, a. s., Jaroslav Pantůček objasnil zásobování ropou v České republice. Člen bankovní rady ČNB Vladimír Tomšík se dívá na energetickou bezpečnost ekonomickým pohledem.

V části B uveřejňujeme další doplňkové texty k tématu energetické bezpečnosti. Od někdejšího předsedy Akademie věd ČR Václava Pačese přetiskujeme závěrečné shrnutí zprávy Nezávislé energetické komise o dlouhodobých energetických potřebách ČR. Energetický poradce Jiří Hanzlíček rozebírá vládní energetickou koncepci. Ladislav Kurc z VŠCHT argumentuje, že energetickou bezpečnost ohrožuje nevhodný energetický mix, především naivní víra v obnovitelné zdroje energie. Karel Svoboda z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd UK analyzuje rusko-ukrajinská jednání během zimní plynové krize. Redaktor časopisu Týden Lukáš Kovanda zkoumá chování státu a trhu v síťových odvětvích. Doktorand Fakulty národohospodářské VŠE Tomáš Munzi argumentuje, že energetickou bezpečnost nezajistí regulace, nýbrž trh.

Česká republika udělala pro své bezpečí mnohem více než jiné země střední a východní Evropy tím, že v 90. letech postavila ropovod z Ingolstadtu IKL. Protože k nám proudí ruský a norský plyn dvěma plynovody a protože máme zásobníky plynu se slušnou kapacitou, podařilo se nám nedávnou krizi přestát vcelku úspěšně. Doufejme, že se podobné nepříjemné situace již v budoucnu nebudou opakovat. Přeji inspiraci a pohodové čtení.

Václav Klaus

V Praze, 23. dubna 2009

---
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2023
design, kód: Jan Holpuch nejml.
RSS 2.0 RSS ­