Evropské vlády (o USA nemluvě) se předhánějí, kdo navrhne větší přírůstek vládních výdajů a kdo vymyslí originálnější vládní regulaci. To vše ve jménu boje s ekonomickou recesí.
Německá vláda chce lidem přidávat tisíce eur na nová auta. (Člen ekonomické rady české vlády za firmu Škoda Auto Martin Jahn to chce i u nás.) Francouzský prezident Sarkozy – zřejmě inspirován běloruským prezidentem Lukašenkem – chce dotovat francouzské noviny (které za to nešetří chválou francouzského prezidenta a jeho strany).
Recese (vyvolaná vládními zásahy, jak jsem psal jinde) je masivně zneužívána k posílení vlivu politiků a nejsilnějších lobbyistických zájmů. Šmahem jsou zavrhávány nejen zásady nepokřivené volné soutěže na trhu, ale i evropská pravidla nedovolené vládní pomoci, a dokonce (ve Francii) i principy demokratické plurality.
Vládní zásahy nepomohou
Neexistuje přitom žádný specifický vládní lék jak překonat krizi. Kdyby totiž existoval takový zázračný lék – který sníží nezaměstnanost a zvýší hospodářský růst v době recese – pak by takový lék fungoval i v době nerecese. V době krize tedy pomůže jen taková politika, která pomůže ekonomice i v době normální.
Takovou politikou je jen omezení zbytečných regulací, neefektivních výdajů a snížení daní. Pokud je zvětšování regulací, zadlužování a zvyšování vládních výdajů škodlivé v době konjunktury, je škodlivé i v době recese. Jinými slovy, taková opatření mohou recesi jen prohloubit.
Neexistuje totiž důvod, proč by zvýšení vládních výdajů mělo být za normálních okolností škodlivé a v době krize prospěšné. Zvýšení vládních výdajů je vždy na úkor soukromých výdajů, a to ať již je zdrojem zvýšení daní nebo zvýšení státního dluhu. Stejně tak výhody pro jedny jsou vždy na úkor druhých. To je základ ekonomie, který nelze obelhat.
Snižme daně a omezme regulace nyní, protože je to akutnější než kdy jindy. Jestliže zavedeme např. dotace nákupu nové auta (abychom zmínili jeden z absurdních regulačních nápadů), znamená to, že stát skrze zvýšené daně či vládní výpůjčky omezí na druhé straně poptávku po všech ostatních věcech. Udrží tak možná zaměstnanost v automobilovém průmyslu, ale na úkor zaměstnanosti ve všech jiných odvětvích.
Nezavádějme socialismus
Mám proto tato doporučení pro českou vládu: Ať se nebojí kritizovat prezidenta Sarkozyho za jeho protidemokratické manýry. Není přeci možné odmítat setkávat se s Lukašenkem a současně se líbat se Sarkozym. Existuje vážná hrozba, že francouzské nápady budou posvěceny Evropskou komisí a přelijí se i do české legislativy. A nepřijímejme zbrkle, jen proto, že ekonomika roste pomaleji, šílené lobbyistické nápady a ad hoc úlevy a dotace tu pro jedny, tu pro druhé dobyvatele státních zvýhodnění.
Petr Mach, Ph.D., Centrum pro ekonomiku a politiku
|
|
Vytisknout článek | Odeslat článek emailem |
30.01.2009 22:56 | vedle jak ta jedle (Totedyne)
31.01.2009 10:04 | http://hlavaty.blog.idnes.cz/c/67807/Pri... (Totedyne)
|
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024 design, kód: Jan Holpuch nejml. |
RSS 2.0 |