1. V našem komentáři ze dne 21. února (Politický komentář č. 19) jsme varovali před tím, že "připustit střet o orientaci Ukrajiny a vést boj o její směřování na Západ či Východ, ignoruje realitu. Zemi to vede do neřešitelného konfliktu, který může skončit pouze tragédií… Postavit Ukrajinu před volbu Východ nebo Západ, znamená ji rozbít. To se, zdá se, bohužel děje." Netušili jsme, že se naše tušení a naše obavy potvrdí tak rychle, za pouhých deset dní.
2. Brutální politická destabilizace Ukrajiny, která probíhala v posledních měsících a vyvrcholila politickým převratem, vyvolala, jak jsme se obávali, její dezintegraci teritoriální. Sekvence příčin a následků je evidentní – vedla od událostí na kyjevském Majdanu až ke vstupu ruské armády na Krym. Jednotlivé události z kontextu vytrhávat nelze.
3. Obětí toho všeho je samozřejmě Ukrajina a zejména lidé, kteří v ní žijí. Zdálo se nám, že takové tragédie, jaké potkaly Ukrajinu ve 20. století, se už nemohou opakovat, ale asi jsme se ve svém odhadu mýlili. Normální lidé Ukrajiny, Evropy i celého světa nic takového, co se dnes děje na Ukrajině, nepotřebují. Zdálo by se, že to nepotřebuje vůbec nikdo, ale to je omyl.
Obětí toho, co se dnes na Ukrajině děje, jsme i my, a spolu s námi všichni evropští demokraté. Zvyšování napětí v Evropě a světě, návrat rétoriky studené války, pohyby armád, nezůstane bez následků. Atmosféra konfrontace, ohrožení a strachu bude rychle zneužita k výraznému přitvrzování evropské unifikace a k urychlenému vytváření z centra řízeného evropského superstátu. To je proti našim národním zájmům, a proto i my jsme a budeme obětí dnešní situace na Ukrajině a toho, co ji vyvolalo.
Institut Václava Klause
|
|
Vytisknout článek | Odeslat článek emailem |
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024 design, kód: Jan Holpuch nejml. |
RSS 2.0 |