Zveřejněno bylo mnoho úvah o škodlivosti skleníkových plynů, zastoupených především oxidem uhličitým, přičemž některé nebyly ani z vědeckého světa, s dopady na klimatické změny v atmosféře. Některé a to absurdní, spíše propagandistické, jsou pak spojovány s výskytem současných povodní.
Ke své úvaze o vlivu oxidu uhličitého na klimatické změny, bych rád citoval několik myšlenek z aktuálního článku pana Mike Davise, známého amerického vydavatele Natural News a Health Ranger. Reaguje zde na poslední, snad důvěryhodná a silně propagovaná šetření, že koncentrace oxidu uhličitého v naší atmosféře mírně stoupá. Kladem může však být i přínos tolik potřebného oxidu uhličitého rostlinám a lesům celého světa. Současné množství 400 mikrogramů na kilogram, odborně ppm, je totiž v podstatě kritická koncentrace, která může byt pro řadu rostlin velmi nízká.
Oxid uhličitý je skutečně základní živinou pro rostliny. Přes všechny názory lidí, kteří se nechali jednostranně ovlivňovat zelenou demagogií a mnoha placenými vědci a aktivisty, zůstává skutečností, že koncentrace oxidu uhličitého je základním předpokladem pro růst rostlin a umožní naší planetě, aby se znovu v mnoha oblastech zazelenala.
Možná, že mnoho čtenářů nebude s tímto tvrzením souhlasit a bude poukazovat na stratosférický výskyt tohoto plynu v atmosféře. Na druhé straně jsou však poznatky, o kterých se v souvislosti s klimatickými změnami raději neinformuje,. Je možné, že zvyšování koncentrace tohoto plynu může být ve skutečnosti nezbytné, chceme-li v budoucnu na Zemi přežít?
Omezování jeho vypouštění do ovzduší, stojí ročně miliardové částky veškeré technologie a průmysl na celém světě. Částečně jde o odbornou i převládající politickou diskusi. Nemusí být však to pravé co Evropská unii a odborné agentury ukládají a doporučují. Rovněž poukazování výhradně na zhoubný vliv lidské činnosti na přírodní klimatické změny není komplexně prokázán..
Současná koncentrace oxidu uhličitéhov zemské atmosféře je asi kolem 400 ppm ( odborně částic v milionu). Jen pro srovnání je kyslíku v atmosféře 210 000 ppm. A když vydechujete, váš dech obsahuje 40 000 ppm. V bytech, ve školách a kancelářích dosahují koncentrace běžně 3000 ppm.
Na závěr připomenu, že značné a nekontrolovatelné emise skleníkových plynů, především v Číně, Indii a v USA neúčelné snižování emisí oxidu uhličitého pouze v Evropské unii vysoko překonají. Jde doslova o souboj s větrnými mlýny. Bez málo pravděpodobné dohody s těmito státy nemá snižování oxidu uhličitého ve smyslu této úvahy žádný věcný smysl.
RNDr. Jiří Hanzlíček, energetický poradce
|
|
Vytisknout článek | Odeslat článek emailem |
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024 design, kód: Jan Holpuch nejml. |
RSS 2.0 |