Vstoupili jsme do nového období evropské ekonomiky a energetiky. Emisní povolenky, administrativní prostředek z tvorby EU směřující k šetrnějšímu přístupu k životnímu prostředí, jsou fakticky mrtvé, bezcenné. Cena elektřiny díky poklesu ceny emisní povolenky dále klesne. Průmysl se může radovat, žádné další zatížení na úrovni provozních nákladů ho nečeká. Udržení alespoň určité konkurenceschopnosti Evropy vůči zbytku světa má na chvilku zase malinkou naději. Proti tomu energetika, páteř každé ekonomiky, která v systému ETS už žije dlouhá léta, nyní zažije velmi těžké období a je jisté, že v následujících letech nezůstane na dosavadním modelu jejího fungování kámen na kameni. Rozpad jednotného evropského trhu s elektřinou je zase blíž. Energetiky, ale i průmyslové podniky, které v minulých deseti letech investovaly do bezemisních technologií s tím, že se jim to v budoucnu skrze cenu emisních povolenek na trhu vrátí, jsou dnes za hlupáky.
Jejich projekty jsou fakticky nenávratné. Státy a energetiky, které na emise doposud kašlaly, slaví dneškem velké vítězství, ušetřily.
Nesmyslné investice Pro období 2013–2020 bylo do systému obchodování s emisními povolenkami vpuštěno příliš mnoho povolenek. Systém byl přebytkový a cena povolenky spíše symbolická. Více než rok se čekalo na zásah eurokomise, která měla dočasným odebráním části přebytečných povolenek systém stabilizovat a vrátit jejich cenu na efektivní úroveň, tak aby dále podporovaly investice do bezemisních zdrojů. Europarlament v úterý tento návrh a s ním i obchodování s povolenkami, respektive jejich cenu fakticky potopil. Sice to ještě není definitivní "smrt" emisních povolenek, ale na dlouholeté roky upadnou do kómatu. Investice do bezemisních zdrojů nebudou dávat v tomto desetiletí nejspíš žádný smysl ani v energetice, ani v průmyslu.
Následné oživení je už jen málo pravděpodobné. Politicky je další stěžejní projekt EU na dně. V sektoru energetiky začíná po nestabilitě skutečný chaos. Cena povolenky klesne k nule. V návaznosti na to se cena elektřiny zcela jistě vydá k dlouholetým minimům. To by byla dobrá zpráva, pokud by tu už neplatily ceny, které jsou pro většinu bezemisních a nových elektráren v Evropě nerentabilní. Z toho se dá vyvodit, že evropský trh bude vrávorat mezi definitivním rozpadem a přechodem k plné regulaci cen silové elektřiny. Bez emisních povolenek nyní dává v Evropě smysl vlastně už jen provoz černouhelných a hnědouhelných elektráren. Ovšem jak dlouho? Provoz plynových elektráren s vysokými variabilními náklady na palivo a finančně nesmírně náročné investice do nových jaderných elektráren jsou teď na dlouhá léta bez garancí placených evropskými spotřebiteli mimo hru.
Unijní chaos Další otázkou zůstává pouze to, zda si evropská energetika bude muset projít radikální katarzí zavírání provozně ztrátových elektráren (včetně těch nedávno postavených) a časem dojde díky nynějším ztrátám energetik k narovnání podmínek trhu, nebo zda si evropští politici uvědomí, jak nebezpečnou hru hrají s klíčovým sektorem celé ekonomiky, a najdou cestu k určité stabilizaci situace. Bohužel jsem v tomto směru skeptikem. EU ani evropští poslanci evidentně dnes vůbec netuší, jak hazardují s budoucností celé energetiky i ekonomiky. Dlouhodobější horizont nikoho nezajímá. EU nyní udělala další aktivní krok vedoucí ke svému úpadku.
Pro energetiku není problémem krach administrativního systému obchodování s emisními povolenkami, což byl ve své podstatě od začátku nesmysl. Pro evropskou energetiku je zásadním problémem chaos, rychlé změny podmínek a nejistá budoucnost, kterou do sektoru EU vnesla. Investičně, časově a technologicky náročné odvětví s dlouhodobým investičním horizontem toto katastrofální chování Bruselu nemůže v delším horizontu nést, aniž by byla poškozena celá evropská ekonomika. To je podstata celého smutného příběhu modré vlajky se žlutými hvězdičkami.
Autor je analytikem finanční skupiny J&T.
Michal Šnobr; analytik finanční skupiny J&T
|
|
Vytisknout článek | Odeslat článek emailem |
© Centrum pro ekonomiku a politiku 2005-2024 design, kód: Jan Holpuch nejml. |
RSS 2.0 |